Na konzumáciu červeného a údeného mäsa nemám radikálne odmietavý pohľad. Veľa závisí od frekvencie konzumácie a od kulinárskej úpravy. Na tlačovej besede Únie hydinárov Slovenska (ÚHS), ktorá sa v uplynulom týždni konala v Bratislave, to uviedla MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave.
BRATISLAVA. Únia hydinárov Slovenska zorganizovala spomenutú tlačovú besedu s cieľom ďalšej osvety a propagácie spotreby zdravšieho a výživovo hodnotného hydinového mäsa. Pokračovala tak v dobrej tradícii, v rámci ktorej sa ÚHS systematicky a pravidelne snaží o pozitívne ovplyvňovanie slovenského spotrebiteľa a nabáda ho k spotrebe kvalitného hydinového mäsa predovšetkým zo slovenskej produkcie.
"Hydinové mäso má nesporne mnohé benefity, veď to nie je náhoda, že práve toto mäso lekári odporúčajú mamičkám, keď ich ratolesti postupne odchádzajú od mliečnej výživy," konštatovala MUDr. A. Béderová.
Vyzdvihla skutočnosť, že hydinové mäso sa vyznačuje veľmi vysokou využiteľnosťou bielkovín, ktorá v tomto prípade dosahuje až 96 percent, kým v prípade inak takisto veľmi zdravého hovädzieho mäsa je to 68 percent. Okrem toho hydinové mäso obsahuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín, vyznačuje sa nízkym obsahom tuku, zato však v ideálnom pomere obsahuje dôležité minerálne látky ako sú fosfor a vápnik.
Na dôležitosť väčšej konzumácie zdravého hydinového mäsa potom upozornil aj Ing. Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska. Uviedol, že na Slovensku sa v priemere na obyvateľa spotrebuje za rok 16 až 17 kilogramov hydinového mäsa, kým v Európskej únii je to až 25 kilogramov na osobu a rok. Viac hydinového mäsa ako na Slovensku konzumujú aj obyvatelia susednej Českej republiky, kde podľa riaditeľa ÚHS spotreba predstavuje zhruba 22 kilogramov na osobu a rok.
"V spotrebe hydinového mäsa tak zjavne zaostávame," konštatoval Ing. D. Molnár, a pripomenul, že v niektorých najvyspelejších štátoch je priemer na obyvateľa a rok na hranici 30 kilogramov.
"Dôležitý je však aj pôvod mäsa," uviedol riaditeľ ÚHS. Od toho sa potom odvíja aj výživová hodnota hydinového mäsa, ktorá sa podľa slov Ing. D. Molnára tvorí priamo v chovoch.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)