18.10.2021 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavujeme nových škodcov ovocných drevín

V poslednom desaťročí v Európe ako aj na Slovensku pribudlo niekoľko nových druhov škodcov. Väčšinou ide o polygáfnych škodcov, avšak niektorí z nich sú výhradne škodcovia ovocných stromov a kríkov. Asi najznámejšia je vrtivka orechová - Rhagoletis completa, ktorá v posledných rokoch ničí úrodu orechov, ďalší nemenej známy druh je drozofila japonská - Drosophila suzukii, podobne ako aj voskovka zavlečená - Metcalfa pruinosa. Bzdocha zeleninová - Nezara viridula, je polyfág, škodí hlavne na zelenine a poľných plodinách, ale aj na niektorých druhoch ovocia.

Vrtivka orechová

Je to drobná muška, telo má dlhé 4 až 6 milimetrov. Hruď je žlto hnedej až hrdzavej farby so žltou škvrnou, hlava je tiež žltá a oči sú zelené. Krídla sú priehľadné so štyrmi tmavými pásikmi. Pochádza zo Severnej Ameriky. Do Európy bola zavlečená na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia, najprv bola zistená vo Švajčiarsku a Taliansku, v roku 1986. Na Slovensku bola prvýkrát zaznamenaná v roku 2018.

Prezimuje v štádiu kukly v pôde pod stromami. Imága vyletujú začiatkom júla a vyskytujú sa až do konca septembra, najmä v júli a auguste. Samičky kladú vajíčka pod povrch zeleného oplodia. Z vajíčok sa po piatich dňoch liahnu larvy a živia sa v oplodí po dobu 3 až 5 týždňov. Larvy nedokážu preniknúť cez škrupinu a tak jadro vo vnútri zostáva nepoškodené (na rozdiel od bakterióz - jadro černie). Dorastené larvy opúšťajú oplodie a v pôde v hĺbke 10 – 15 cm zakuklia a takto prezimujú.

Škodlivosť

Škodia larvy vyžieraním oplodia, dôsledkom týchto poškodení a tiež aj infekcie baktériami a kvasinkami sa vytvárajú najskôr hnedé neskôr čierne škvrny, postupne sčernie celý plod. Hniloba preniká aj k semenu. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäkké a predčasne opadávajú.

Možnosti ochrany

Z mechanických spôsobov ochrany sa pod stromami na jar odporúča prekryť pôdu fóliou, čím je zabránené výletu dospelých jedincov – múch z pôdy. Na jar sa ešte odporúča postrek pôdy pod stromami prípravkami na baze entomopatogénych húb, ktoré ničia kukly škodcu v pôde. U nás je zatiaľ registrovaný prípravok na baze huby Beauveria bassiana, očakáva sa registrácia aj ďalších prípravkov na baze húb a baktérii. Tieto prípravky sa môžu aplikovať aj koncom leta – začiatkom jesene proti larvám, ktoré po dokončení vývoja padajú na pôdu a tu sa v hĺbke 5 až 10 centimetrov zakuklia. Tiež sa odporúča rozprestrieť fóliu alebo netkanú textíliu od polovice augusta pod stromy, tá má zabrániť larvám preniknúť do pôdy a prezimovať tam. Larvy a kukly z povrchu netkaných textílií treba pozbierať a zničiť.

Priama ochrana

Na sledovanie výletu múch, ale aj odchyt múch použiť žlté lepové doštičky, ktoré treba zavesiť koncom júna do korún stromov, ale nie z južnej strany ako sa to robí na čerešniach pri monitoringu vrtivky čerešňovej, treba ich inštalovať na severnú časť koruny, tak aby boli zatienené listami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down