10.01.2014 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Premiér: Slovensko je vnímané ako spoľahlivý partner

To, že sa Slovensku podarilo úspešne predať 15-ročné dlhopisy svedčí o tom, že je v zahraničí vnímané ako spoľahlivý partner. Konštatoval to na piatkovej (10.1.) tlačovej konferencii premiér Robert Fico. Podľa jeho slov dobrou správou pre krajinu je aj to, že ratingová agentúra Moody's odhaduje aktuálne krajine vyšší ekonomický rast v roku 2014 a 2015.

"To, čo sa nám podarilo v roku 2013, je hodnotené tak, že SR je vnímaná ako spoľahlivý partner, ktorý je schopný dosiahnuť deficit verejných financií pod úrovňou 3% hrubého domáceho produktu aj v roku 2014. Veľmi dôležité je to, že tento pokrok v ozdravovaní verejných financií bude viesť nielen k oživeniu ekonomiky, ale pomôže aj stabilizovať verejný dlh v roku 2014 a 2015," zhodnotil premiér.
Slovenská republika oznámila novú emisiu 15-ročného benchmarkového dlhopisu v stredu (8.1.), predávala ich potom vo štvrtok (9.1.). O slovenské dlhopisy prejavilo záujem takmer 170 investorov z celého sveta a celková hodnota objednávok dosiahla 4 miliardy eur. Objem emisie nakoniec predstavoval 1,5 miliardy eur s kupónom 3,625%.
"Prvýkrát sa podarilo Slovensku vydať takýto dlhopis s tak nízkou cenou. Dopyt bol obrovský. To, že investor kúpi 15-ročný dlhopis znamená, že dôveruje tejto krajine, že po 15 rokoch dostane tieto peniaze naspäť. Je to naozaj najväčšia skúška toho, či má krajina dôveru," doplnil minister financií Peter Kažimír. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down