04.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prenášači viróz v ozimných obilninách

Relatívne stále počasie podporuje výskyt vírusových prenášačov - cikádky burinovej a vošky čremchovej v porastoch ozimných obilnín. Riziko infekcií BYDV trvá a infekcia WDV sa na mnohých lokalitách zvyšuje. Napadnutie voškami sa objavuje aj v porastoch repky. Na základe jesenného monitoringu vektorov vírusových chorôb obilnín boli zaznamenané v 40. týždni vysoké výskyty cikádky burinovej v porastoch pšenice a jačmeňa ozimného. 
Signalizačná správa
Výskyt vošky čremchovej (Rhopalosiphum padi) na pozorovacích bodoch zostáva na nižšej úrovni, v sacích pasciach sa od 40. týždňa potvrdzujú nálety, ktoré avizujú zvýšené riziko šírenia BYDV. Intenzita náletu však nezodpovedá roku 2021, kedy bol koncom septembra potvrdený výskyt až tisíca jedincov v sacích pasciach. Porasty obilnín v citlivej fáze 11–13 BBCH sa pri silných výskytoch vektorov viróz aj v nadmorskej výške nad 400 metrov odporúča ošetriť. Vďaka príliš vysokým teplotám riziko prenosu viróz trvá aj po citlivej fáze, preto by sa malo ošetrenie v teplejších oblastiach opakovať. Infekcie sa v nasledujúcom roku môžu prejaviť v závislosti od počasia v jarnom období vo vysokej miere a straty na úrodách tak môžu dosiahnuť v extrémnych prípadoch až 50 percent.
Súčasný vývoj počasia voškam vyhovuje. V porastoch repky boli zaznamenané lokálne silné výskyty nymf vošky broskyňovej. So zvýšenými výskytmi je možné počítať do prvých mrazíkov. Ešte pred rozhodnutím o ošetrení sa však odporúča riadne prezrieť napadnuté listy a určiť podiel parazitovaných jedincov. Vošky sú už teraz významne napádané prirodzenými nepriateľmi, a to ako osičkami rodov Aphidius a Praon, tak aj entomopatogénnymi hubami rodu Entomophthorales. Až polovica populácie vošiek je prirodzene regulovaná bez nutnosti aplikovať insekticídy.
Cikádka burinová  (Psammotettix alienus) 

Cicaním na listoch prenáša vírus zakrpatenosti pšeniceWheat dwarf virus (WDV). Cikádkam vyhovovalo dlhé, teplé a  suché leto. V rokoch s teplou jeseňou a neskorým nástupom zimy má až tri generácie do roka. Prezimuje v štádiu vajíčok nakladených na listy obilnín. Jedna samička nakladie 50 až 200 vajíčok. Larvy sa liahnu v máji, dospievajú v júni. Symptómy ochorenia sú podobné: listy žltnú od špičky a okraja, žltnutie postupne prechádza na steblá, nastane redukcia rastu až odumretie celých rastlín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down