25.10.2017 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prešovské Múzeum vín vyhlásilo 1. ročník súťaže pre slovenských výrobcov vín

Múzeum vín v Prešove vyhlásilo prvý ročník súťaže pre slovenských výrobcov vín Vinum Vinorum Slovaciae z latinského Víno vín Slovenska. Pôjde o majstrovstvá SR v klasických disciplínach pre biele, ružové, červené, šumivé a prírodne sladké vína určenú všetkým výrobcom bez limitu vyrobeného objemu.

Do súťaže sa tak môžu zapojiť aj malí výrobcovia s vínom rôznych ročníkov aspoň jeden rok starých. Termín podávania prihlášok je do 15. novembra. Informoval o tom TASR Dušan Hažír z prešovského Múzea vín.
"Vymyslel som úplne nový model súťaže, kde nebudeme rozdeľovať body, ale budeme hľadať doslova to najlepšie víno, tú ikonu slovenského vinárstva v každej kategórii – klasické biele, ružové, červené, šumivé a prírodne sladké a v nich teda sa budú vína nie bodovať, ale pôjdu do vzájomných duelov pre hodnotenie. To znamená, že vlastne v komisii sa budú posúvať vždy len dve vína. Jedno postúpi ďalej, druhé odchádza. Je to podobný systém ako funguje napríklad v tenise, kde je nasadenie - tenisový pavúk a tak isto to urobíme aj my s vínami," vysvetlil systém hodnotenia Hažír.
Ďalej doplnil, že ich záujmom je získať do každej kategórie 64 druhov vín, čo je prijateľný počet pre degustátorov. Na začiatok súťaže urobia rebríček prihlásených vín, ktorý bude zohľadňovať jeho doterajšiu úspešnosť počas celého roku v ostatných klasických súťažiach, či víno získalo titul šampión a s akými medailami sa vrátilo zo súťaží. Podľa toho sa bude robiť súťažný pavúk. Dôvodom je, aby sa v jednotlivých dueloch nestretli najlepšie vína a navzájom sa nevyšachovali hneď na začiatku.
Múzeum vín má tradíciu v hodnotení medzinárodných vín v súťaži Muvina, ktorej súčasťou bola v niektorých ročníkoch aj voľba kráľovnej vín. Súťažné hodnotenie novej súťaže Vinum Vinorum Slovaciae sa uskutoční 7. decembra za účasti medzinárodnej poroty. Predkolá budú neverejné, ale semifinále a finále budú otvorené. Víťazné vína získajú zlato, striebro, bronz a budú aj honorované. Najlepšie vína získajú titul šampión SR a budú môcť používať aj logo súťaže. Štatút súťaže a prihlášky sú dostupné na webstránke Múzea vín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down