30.01.2014 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Presun peňazí medzi piliermi

Ku koncu minulého roku sedem členských štátov EÚ informovalo Európsku komisiu o pláne previesť finančné prostriedky medzi piliermi v rámci SPP, pričom len Poľsko, Slovensko a Chorvátsko sa rozhodli posilniť zdroje pre priame platby.

Podľa nariadenia EK mali členské štáty do 31. decembra 2013 oznámiť Komisii svoje rozhodnutie ohľadom presunu financií z I. do II. piliera a naopak, a to v prípade nárokov v roku 2014 (rozpočtový rok 2015). Rok 2014 je prechodným rokom, kedy budú naďalej platiť "staré" pravidlá bez uplatňovania povinných opatrení ekologizácie či bez navýšenia (top-up) pre mladých poľnohospodárov.

Anglicko oznámilo EK, že bude prevádzať 12% finančných prostriedkov z prvého do druhého piliera (počnúc nárokmi na rok 2014), Škótsko rovnakým smerom presunie 9,5%, Wales 15% a Severné Írsko 0%. Celkový údaj za Veľkú Britániu bude teda 10,76%, čo je približne 381,8 miliónov eur pre nároky v tomto roku. Situáciu v Anglicku plánuje ministerstvo poľnohospodárstva prehodnotiť v roku 2016, pričom štátny tajomník Owen Paterson uviedol, že Anglicko plánuje prejsť na 15-percentný prevod do II. piliera v posledných dvoch rokoch programového obdobia.

Paríž oznámil EK, že Francúzsko presunie 3% zo svojich priamych platieb na projekty rozvoja vidieka pre žiadosti podávané v roku 2014 (asi 228 mil. eur). V ďalších rokoch sa potom toto číslo zvýši na 3,3%. Berlín potvrdil prevod 4,5% finančných prostriedkov z prvého do druhého piliera, pričom prevod do fondov by mal začať v roku 2015 a nebude teda platiť na žiadosti v aktuálnom roku 2014.
Lotyšsko potvrdilo, že bude prevádzať 7,46% prostriedkov z priamej podpory na rozvoj vidieka každý rok až do roku 2020 (12,6 mil. eur v tomto roku). Malta oznámila, že v rámci tohtoročných nárokov nebude prenášať žiadne prostriedky z
II. do I. piliera.

Poľsko bude prenášať maximálne povolených 25% z II. do I. piliera, a to počas celého programového obdobia SPP (391,9 mil. eur v tomto roku). Varšava sa tiež zamerala na niektoré ustanovenia v rámci politiky súdržnosti, zamerané na vidiecke oblasti, napríklad budovanie kanalizácií, hospodárenie s vodou, podnikanie a odborné vzdelávanie poľnohospodárov a zlepšenie sociálnej infraštruktúry vo vidieckych oblastiach.

Slovensko prevedie v tomto roku z II. do I. piliera 57,7 mil. eur. Chorvátsko, ktoré vstúpilo do EÚ 1. júla 2013, bude prevádzať z druhého do prvého piliera 15% (49,8 mil. eur  pre tento rok).

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

  1. Ako vidíme každý štát sa snaží riešiť svoje problémy a potreby. U nás na Slovensku sme týmto posunom vyriešili problémy vlády a nedostatku finančných prostriedkov v ŠR pre poľnohospodárov. Štát ušetrí presunom len tie prostriedky, ktoré by musel vyplatiť do znevýhodnených oblastí. Pre riadnu štátnu pomoc by musel zo štátneho rozpočtu dať viac, ako má v úmysle pri tejto transakcii. Bude teda profitovať tým, že tieto prostriedky sa stanú „voľnými“ a druhou stranou ich štát posunie ako štátnu pomoc. Potreba štátu bola vyriešiť problém nedostatku finančných prostriedkov v ŠR pre podporu poľnohospodárstva a to sa aj podarilo.
    Zámer vedenia ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v podpore živočíšnej výroby a niektorých plodín v rastlinnej výrobe je aj potrebou poľnohospodárskej prvovýroby, takže to možno považovať ako súlad záujmov oboch zainteresovaných strán.
    Snaha poľnohospodárov, aby sa narovnali priame platby aspoň na úroveň okolitých štátov sa podľa môjho názoru naplní len teoreticky a na papieri. Reálne to nemôže fungovať čomu bude brániť samotný spôsob presunu zdrojov zo znevýhodnených oblasti. To nie je to isté, ako zobrať peniaze z rozvoja vidieka a nie je to to isté ako vyčleniť pre zámer vlády prostriedky z I. a aj z II. piliera rovnako v prepočte na ha. Do znevýhodnených oblastí sa naspäť tieto zdroje už nevrátia v takejto výške. Budú presunuté do intenzívnych oblastí. Teda urobíme presun a zoberieme prostriedky chudobnému, ktorý bude ešte chudobnejší. Časť z nich dáme bohatým, ktorí budú ešte bohatší. V našich prírodných podmienkach tomu nepomôže ani vynikajúco zostavený „sendvič“ lebo k jeho zložkám nebudú mať všetci rovnaký prístup práve pre rozdielne prírodné podmienky.
    Nastúpený cieľ podporiť intenzívnu výrobu je správny. Kráčať k cieľu sme však začali plnením potrieb silnejších a bohatších.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down