04.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezentácia šľachtiteľskej práce chovateľov

Výsledky šľachtiteľskej práce slovenských, ale aj zahraničných chovateľov priblížila XXVI. Celoštátna výstava zvierat a VI. Medzinárodná výstava zvierat Vyšehradskej štvorky, ktorá sa konala 25. až 26. novembra na výstavisku Agrokomplex Nitra.

Podujatie, ktoré tradične patrí medzi najväčšie chovateľské sviatky na Slovensku, zorganizoval Slovenský zväz chovateľov (SZCH). Celkovo 511 vystavovateľov prezentovalo vyše 4 300 zástupcov čistokrvných plemien králikov, vodnej a hrabavej hydiny a holubov z našich i zahraničných chovov, najmä z Českej republiky.
Návštevníci si na nej mohli zakúpiť nový chovný materiál na ďalšiu chovateľskú sezónu, získať kontakty na chovateľov a tiež cenné informácie výmenou skúseností, prípadne dohodnúť spoluprácu. Potvrdil to vo svojom príhovore aj riaditeľ výstavy Pavol Kováčik: „Celoštátna výstava je sviatkom pre vystavovateľov, návštevníkov aj usporiadateľov. Bez nás, chovateľov drobných zvierat, by už množstvo plemien dávno zaniklo, pretože pre dnešný rýchly a konzumný svet prestali byť zaujímavé. Výstava však nie je len o súťažení a nákupe nových zvierat. Výstava je najmä o medziľudských vzťahoch, o utvrdzovaní starých a vytváraní nových priateľstiev.“
Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, vyzdvihol vo svojom príhovore aj edukatívny charakter výstavy. „Zmyslom tohto podujatia je poukázať na dobré životné podmienky zvierat tak, aby chovateľstvo bolo vnímané nielen ako hobby či záľuba, ale najmä ako činnosť, ktorá kultivuje správanie širokej verejnosti voči zvieratám,“ uviedol nový minister.
Najúspešnejším ohodnoteným zvieratám boli podľa bodového ocenenia udelené tituly Majster SR (hydina, holuby, králiky), Vicemajster SR, (králiky), Šampión SR (hydina, holuby, králiky), v prípade králikov aj ceny Vicešampión SR, Čestné ceny a tituly Najlepšie hodnotené zviera MCH.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 49.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down