21.10.2019 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezidentka odňala tretiemu sektoru právo odvolať sa v konaniach o lesoch

Národná rada (NR) SR na utorkovom rokovaní (15. 10.) opätovne schválila novelu zákona o lesoch, ktorú prezidentka SR vrátila so svojimi pripomienkami. Novela má umožniť efektívnu ochranu a starostlivosť o lesy.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR je však prekvapené, že napriek predchádzajúcim dohodám s mimovládnym sektorom schválenie pripomienok prezidentky znemožnilo podávať odvolania mimovládnych organizácií voči rozhodnutiam orgánov štátnej správy lesného hospodárstva, čím oproti pôvodnému návrhu MPRV oslabilo ich postavenie a práva. Informoval o tom Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.
"Ďakujem poslancom NR SR, ktorí si uvedomili svoju zodpovednosť za ochranu našich nenahraditeľných lesov. Novela zákona o lesoch reaguje na požiadavky starostlivosti o lesy v podmienkach klimatickej zmeny. Rieši ich ochranu nielen zosúladením s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny, ale aj s právom EÚ. Jej prijatie bude mať prospešný výsledok nielen pre naše lesy, ale aj našu prírodu a krajinu," vysvetlila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).
Prijatie novej právnej úpravy má umožniť lepšie zavádzanie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch, zabezpečí ich lepšiu ochranu sprísnením podmienok vykonávania náhodnej ťažby či spresnením postupov pri vyhotovovaní programov starostlivosti o lesy. Podľa Hrežíka však napriek týmto nespochybniteľným prínosom bol návrh zákona vrátený prezidentkou Národnej rade SR s jej pripomienkami na opätovné prerokovanie. Bez prijatia novely zákona o lesoch by však už schválený zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý medzitým prezidentka podpísala, nebol v praxi vykonateľný a realizovateľný. Bolo teda podľa neho aj v záujme ochrany prírody a krajiny na Slovensku, aby NR SR tento zákon prijala.
Agrorezort sa však podľa Hrežíka nestotožňuje s pripomienkami uplatnenými prezidentkou. Svojím vetom a pripomienkami navrhla podľa neho vypustiť z novely zákona o lesoch práve to ustanovenie, ktoré garantuje právo verejnosti ako zúčastnenej osoby podať odvolanie v správnom konaní. Prijatím tejto pripomienky prezidentky teda procesné postavenie zúčastnených osôb zostáva na súčasnej úrovni a neposilní sa o právo podať odvolanie v správnom konaní. Znenie navrhované rezortom bolo pritom v rámci medzirezortného pripomienkového konania k zásadným pripomienkam verejnosti odkomunikované a vzájomne odsúhlasené, napríklad aj s mimovládnou organizáciou Via Iuris, v ktorej prezidentka pôsobila.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down