Pri aktuálnych cenách bude ťažké udržať rentabilitu

Na pravidelnom odbornom seminári, ktorý každoročne organizuje Združenie pestovateľov obilnín a Slovenský zväz olejninárov sa prednášajúci venovali inovatívnym a perspektívnym prístupom v rastlinnej výrobe.

O problémoch a perspektívach pestovania obilnínolejnín na Slovensku sme sa rozprávali s predsedami obidvoch združení – s Ing. Petrom Markom, predsedom Združenia pestovateľov obilnín a s Ing. Jozefom Rebrom, predsedom Slovenského zväzu olejninárov.

S akou náladou vstupujú pestovatelia obilnín a olejnín do novej sezóny?

P. Marko: Keď sa pozrieme na vývoj cien obilnín na trhu, nie je dôvod na optimizmus. Ceny pšenice sú na 8-ročnom minime.  Najkvalitnejšia pšenica sa predáva okolo 180 eur/t, kŕmna pšenica za 130-140 eur/t, kukurica za 140 -145 eur/t, pričom ceny vstupov až tak výrazne neklesli. Bude teda problém udržať rentabilitu a ziskovosť obilninárskeho segmentu.

J. Rebro: Slovenskí pestovatelia olejnín by chceli vstúpiť do novej sezóny s určitou nádejou na nárast cien, keďže počas posledných týždňov to bola takáto tendencia a myslím si, že to očakávanie je oprávnené a ceny pôjdu hore. Na druhej strane trend nie je stabilný ale bude sa pohybovať skokovým spôsobom, to znamená že treba využiť každú príležitosť ktorá vznikne a vidíme, že počas tohto posledného obdobia kedy ceny repky išli hore, poľnohospodári aj intenzívne predávali.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách 12/24

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down