21.04.2016 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pri Carrefoure hľadáme riešenie, podobným kauzám treba predchádzať

Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) hľadá v prípade firmy Retail Value Stores, a. s., (RVS), ktorá na Slovensku dlhuje dodávateľom státisíce eur, také riešenie, ktoré v čo najväčšej miere uspokojí veriteľov. Rezort pôdohospodárstva však chce podobným situáciám do budúcnosti predchádzať. Informoval o tom dnes Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu MPRV.

Nezaplatené faktúry sú podľa ministerky zlou správou predovšetkým pre slovenských výrobcov potravín a nápojov. Po rokovaní zo zástupcami Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) je dlh takmer kompletne identifikovaný.
Hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v utorok (19. 4.) informovala, že RVS, prevádzkovateľ potravinového reťazca Carrefour, dlhuje svojim dodávateľom, slovenským potravinárom, takmer 1 milión eur. "K dnešnému dňu predstavuje výška pohľadávky dotknutých potravinárov, dodávateľov pre hypermarket Carrefour, ktorú nahlásili členovia SPPK, sumu 932.044,79 eura bez príslušenstva, teda bez úrokov, úrokov z omeškania, poplatku z omeškania, či nákladov spojených s jej uplatnením. Túto sumu vyčíslila SPPK na základe údajov od 22 potravinárskych subjektov, z ktorých traja nie sú členmi komory," spresnila Holéciová.
Definitívny výsledok dlžnej sumy však bude podľa MPRV známy až po 29. apríli, kedy uplynie lehota na prihlasovanie pohľadávok veriteľov. "Samotné ministerstvo (pôdohospodárstva) si bude uplatňovať pohľadávku vo výške 2.239.000 eur, ktorá vznikla z titulu právoplatných rozhodnutí o pokutách."
Ministerka Matečná podporí také riešenie, ktoré v čo najväčšej miere uspokojí veriteľov, medzi ktorými sú najmä výrobcovia potravín, ovocia, vína alebo piva. Konkrétny spôsob riešenia bude jasnejší po prihlásení všetkých pohľadávok veriteľov. MPRV zároveň upozorňuje, že je limitované zákonnými možnosťami.
"Urobíme všetko pre to, aby sme do budúcnosti ochránili našich výrobcov a našli spôsob, ako sa podobnému stavu vyhnúť. Vyzývam všetkých slovenských producentov, aby v podobných prípadoch nečakali, kým nebude cesty späť, ale aby konali včas a informovali ministerstvo," zdôraznila Matečná.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down