15.04.2024 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pri výrobe senáže pôsobí veľa faktorov i rizík

Základom kŕmnej dávky hovädzieho dobytka sú konzervované objemové krmivá, od kvality ktorých sa odvíja úroveň výživy a na ňu nadväzuje zdravie a produkcia. Pri ich príprave je potrebné dodržovať niekoľko pravidiel a pamätať na to, že na kvalitu senáže sa myslí už skôr než pri kosbe a vlastnom procese konzervácie. A efektivitu jej produkcie ovplyvňuje aj zvládnutá organizácie práce.

Optimálna výživa je kľúčovým predpokladom pre pohodu zvierat, ich zdravie a vysokú úžitkovosť. Konzervované krmivo je nevyhnutnou súčasťou kŕmnych dávok v chovoch s dojeným i mäsovým dobytkom. Vysoká kvalita tohto krmiva prispieva i k zníženiu nákladov na kŕmnu dávku. Trend sledujúci zefektívňovanie a zlacňovanie kŕmnych dávok sa prejavuje najmä nárastom podielu objemových krmív „na úkor“ jadra a koncentrátov. Pritom treba zvládnuť všetky zmeny kŕmnej dávky tak, aby nebola obmedzená úžitkovosť zvierat a ani ohrozené ich welfare a zdravie.

Plánovanie spotreby

Na konzervovaných objemových krmivách býva v našich zemepisných šírkach založená väčšina kŕmnych dávok dobytka, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Ak sa pozrieme na zdroj niektorých informácií, napríklad na írsky Teagasc, tak než vyše 85 % farmách v Írsku sa vyrába každý rok také množstvo senáže, ktoré predstavuje 20 - 25 % celkovej spotreby krmív v chovoch dojeného dobytka a až 30 % v chovoch kráv bez trhovej produkcie mlieka. Na udržanie optimálnej úžitkovosti, a to aj pri zníženom podiele koncentrovaných krmív, je nutné mať k dispozícii objemové krmivá s vysokou nutričnou hodnotou (a stráviteľnosťou sušiny) a v potrebnom množstve.
Chovateľ sa preto musí včas rozhodnúť, aké množstvo a aký typ senáže bude potrebovať. Čo znamená, že vychádza z počtu zvierat v jednotlivých kategóriách a z kŕmnych dní, pretože iné nároky má dojnica na vrchole laktácie, krava stojaca na sucho, matka s teľaťom či býk vo výkrme. Čím vyššiu úžitkovosť bude chovateľ požadovať a čím menej koncentrovaného krmiva má v pláne pridávať do kŕmnej dávky, tým kvalitnejšie objemy (senáže) musí vyrobiť. A tomu musí prispôsobiť využitie a ošetrovanie dostupných trávnych porastov. O výslednej kvalite senáže totiž rozhoduje celý rad faktorov, ktoré pôsobia dlho pred tým, než žacie stroje vyrazia do porastu.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. Anny Mikšovský Marcinkovej - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 17.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down