26.09.2014 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Priame dopady ruských sankcií na agrosektor SR predstavujú 6,2 mil. eur

Priame dopady ruských obchodných sankcií na agrosektor SR predstavujú 6,2 milióna eur. Vyplýva to z materiálu Analýza dopadov sankcií Ruskej federácie (RF) na slovenský poľnohospodársky a potravinársky sektor a návrh opatrení na ich zmiernenie, ktorý Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predložilo do pripomienkového konania.

"Vychádzajúc zo štatistiky obchodu SR s RF v roku 2013, kedy slovenský export agrosektora dosiahol celkový objem 31 miliónov eur, výška priamych dopadov sankcií predstavuje objem 6,2 milióna eur," spresnilo agroministerstvo.
Pre Slovensko sú však podľa MPRV oveľa nebezpečnejšie sekundárne dopady zákazu vývozu potravín z EÚ na ruský trh, predovšetkým z dôvodov pretlaku prebytkov potravín na spoločnom trhu a s tým súvisiacou cenovou destabilizáciou.
Ďalšou vážnou hrozbou je podľa materiálu nebezpečenstvo z ponuky nekvalitných a nebezpečných potravín v dôsledku nezvládnutého odbytu, prebaľovania a preznačovania potravín, ako aj špekulatívnych obchodov.
"Vzhľadom na to, že podiel predaja domácich výrobkov v SR je na úrovni 63 % a dovoz zahraničných výrobkov je teda stále vysoký, existuje reálna obava z pretlaku dovozových výrobkov negarantovanej kvality za dumpingové ceny. Najpostihnutejšími odvetviami na Slovensku, ktorých sa sankcie RF najvýraznejšie dotknú, je sektor ovocia a zeleniny, predovšetkým jabĺk, mlieko a mliečne výrobky a hydina," upozornil rezort pôdohospodárstva vo vládnom materiáli.
Agrorezort preto navrhuje, že na zmiernenie dopadov sankcií Ruskej federácie, "je potrebné podporiť spotrebu slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov prostredníctvom štátnych a verejných inštitúcií formou ich prioritného nákupu pre zabezpečenie stravovania".
Vláda SR by podľa navrhovaných opatrení mala navyše na zabezpečenie úradných a mimoriadnych kontrol zo štátneho rozpočtu na rok 2014 do 15. októbra tohto roku vyčleniť finančné prostriedky vo výške 755.790 eur na bežné výdavky a 72.000 eur na kapitálové výdavky. Ministerstvo kultúry SR by malo do 30. októbra 2014 poskytnúť súčinnosť pri realizácii opatrenia zmeraného na podporu zvýšenia spotreby slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov formou informačnej a propagačnej kampane vo verejnoprávnych médiách.
Analýza MPRV zároveň navrhuje jednotlivým ministrom vlády prijať také kroky v nimi riadených rezortoch, aby inštitúcie podliehajúce ich riadeniu v rámci svojho stravovania prioritne nakupovali slovenské poľnohospodárske výrobky a potraviny.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down