06.11.2016 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Priemerná plocha slovenských agrofariem dosahuje 80,7 ha

V EÚ sa nachádza 10,8 milióna poľnohospodárskych podnikov, na Slovensku ich existuje približne 23.600. Hoci sa Slovensko zaraďuje medzi krajiny s nízkym počtom agropodnikov, vo veľkosti fariem patrí medzi tri krajiny s najväčšou priemernou veľkosťou fariem. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Štatistického úradu EÚ Eurostat, ktorý zmapoval európske poľnohospodárstvo.

Ako sa ďalej konštatuje v prieskume, najviac podnikov, 3,6 milióna, je v Rumunsku, ďalej v Taliansku, Poľsku, Luxembursku či Spojenom kráľovstve. Hoci sa Slovensko zaraďuje medzi krajiny s nízkym počtom agrofariem, umiestnilo sa v prvej trojke krajín v priemernej veľkosti fariem. Viac ako 23.000 podnikov zaberá plochu 1,9 milióna hektárov (ha). Priemerná plocha poľnohospodárskych podnikov v SR tak dosahuje 80,7 ha, čo je jedna z troch najvyšších hodnôt spomedzi krajín EÚ.
Poľnohospodárstvo je v Európe doménou starších manažérov. V EÚ pracuje 10,8 milióna ľudí v poľnohospodárskom sektore ako manažéri. Viac ako polovica z nich, približne 6 miliónov, je vo veku vyššom ako 55 rokov. Naopak, najvyšší podiel manažérov mladších ako 35 rokov má aktuálne Poľsko alebo Rakúsko.
Väčšinu poľnohospodárskych prác v Európe zabezpečujú rodiny, Slovensko vybočuje. V európskom poľnohospodárstve je zamestnaných približne 22,2 milióna ľudí, z toho 9,5 milióna pracuje na hlavný pracovný pomer. Najviac poľnohospodárov zamestnaných na plný úväzok sa aktuálne nachádza v Poľsku, Rumunsku alebo Taliansku.
Prieskum Eurostatu tiež zistil, že európske poľnohospodárstvo je charakteristické výpomocou rodinných príslušníkov. Z celkového počtu osôb zamestnaných v poľnohospodárstve predstavuje 20,2 milióna buď majiteľov podnikov, alebo členov ich rodiny. V susednom Poľsku dokonca viac než 90 % objemu práce v poľnohospodárstve zabezpečujú rodiny. Na Slovensku je ale situácia opačná. V tuzemských poľnohospodárskych podnikoch pracuje len 27,6 % rodinných príslušníkov. Slovensko tak "kraľuje" rebríčku krajín s najnižším počtom rodinných pracovníkov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

  1. Čo tak zverejniť spektrum fariem podľa výmery? Zistíte že 20 tisíc fariem obhospodaruje 10 % pôdy...

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down