17.11.2023 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prikrývky chránia teľatá v zime pred chladovým stresom

Teľatá v prvých týždňoch života majú byť udržiavané v teple. Používanie prikrývok pri nízkych teplotách sa preto v praxi veľmi osvedčilo.

Na chlad sú citlivé najmä predčasne narodené teliatka a teľatá z ťažkých pôrodov. Keďže sa rodia mokré, problémom pre nich býva najmä prievan. Takéto mláďatá by sme mali nechať matke olízať a potom dostatočne osušiť. Odporúča sa vyšúchať ich uterákom alebo suchou čistou slamou, čo súčasne podporí aj krvný obeh. Malým teliatkam alebo teľatám po ťažkom pôrode sa môže počas zimného obdobia pripevniť na telo prikrývka, ktorá znižuje tepelné straty.
Pri teľatách do veku 3 až 4 týždňov je termoneutrálna zóna 10 - 25 °C; od 4. týždňa do odstavu sa rozširuje na 0 až 25 °C. Ak sa teľa dostane do teplôt mimo uvedeného rozpätia, mali by chovatelia reagovať predom určenými krokmi, ktoré kompenzujú nepriaznivé podmienky prostredia. 
Prikrývky chránia mladé zvieratá pred náhlymi zmenami počasia. Pri teplotách nižších ako 10 °C stúpa riziko ochorení, zabraňuje teda stresu novo narodených teliat z chladu. Podporujú imunitný systém počas prvých dní a pôsobia preventívne proti hnačkám a iným zdravotným poruchám. Teľatá ich môžu nosiť spravidla 3 až 4 týždne, v prípade potreby aj dlhšie. Ich priedušné vlastnosti zabraňujú nadmernému poteniu. Vrchný materiál z polyesterovej tkaniny je odolný voči roztrhnutiu a je vodotesný.

Aké teľa potrebuje pokrývku?

Práve v prvých 3 - 4 týždňoch dokáže pokrývka udržať novonarodené teľa v teple a chrániť pred nežiadúcimi poveternostnými vplyvmi ako sú prievan či zrážky vo vonkajšom prostredí. Ale aj jej používanie v izolovaných maštaliach má svoj zmysel.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 46.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down