23.12.2020 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritní škodcovia únie – vrtivka a háďatko

Prieskumy sa na území Slovenska vykonávajú na tie druhy prioritných škodcov, pri ktorých je pravdepodobnosť, že by sa v našich ekologických a klimatických podmienkach mohli usídliť a ďalej šíriť. Ďalšou podmienkou je výber tých prioritných škodcov, ktorých hostiteľské rastliny sú u nás pestované.

Dacus dorsalis syn. Bactrocera dorsalis (vrtivka)

Na Slovensku sa tento škodca nevyskytuje. Zo štátov EÚ potvrdili výskyt v Taliansku (2018). Ďalej sa škodca vyskytuje v USA (Kalifornia a Havajské ostrovy), ale najmä v Ázii: Bangladéš, Bhután, Kambodža, Čína, Hong Kong, Indonézia (ostrov Jáva), India (hlavne severná), Japonsko (eradikované výskyty), Laos, Mjanmarsko, Nepál, Pakistan, Srí Lanka, Taiwan, Thajsko (severná časť), Spojené arabské emiráty a Vietnam.

Hlavnými hostiteľmi sú Carica papaya (papája melónová), Citrus sinensis (citrónovník pomarančový – pomarančovník), Mangifera indica (mangovník indický – mango), Musa x paradisiaca (banánovník obyčajný) a Prunus persica (broskyňa obyčajná). Menej významnými hostiteľmi sú Annona (anona), Averrhoa carambola (egrešovec oblý – karambola), Capsicum sp. (paprika), Clausena lansium (klauzéna anízová), Fortunella sp. (kumkvát), Malus domestica (jabloň domáca), Prunus domestica (slivka domáca), Prunus salicina (slivka), Psidium guajava (guajava jablková), Pyrus communis (hruška obyčajná) a Solanum lycopersicum (rajčiak jedlý), prípadne aj Prunus armeniaca (marhuľa obyčajná) a Prunus dulcis (mandľa obyčajná).

Opis škodcu a príznakov z napadnutia

Samičky kladú vajíčka pod šupku plodu. Larvy sa liahnu o 1 až 3 dni a živia sa plodom ďalších 9 až 35 dní. Bactrocera dorsalis sa nevyvíja pri teplotách pod 13°C. Kukly sú najčastejšie v pôde pod hostiteľskými rastlinami, pričom dospelce sa objavujú po 1 až 2 týždňoch (aj v chladnejších podmienkach). Dospelce sa vyskytujú po celý rok, pričom škodca má viacero prelínajúcich sa generácií za rok. Bactrocera dorsalis je tropický druh, ale dospelce sú schopné prežiť nízke teploty, bez problémov do 7°C, prípadne až 2°C. Dospelce sú dlhé 5 až 6 milimetrov, sú nápadné čierno-žltým sfarbením, krídla sú priesvitné. Napadnuté ovocie vykazuje znaky prepichnutia šupky. Ovocie s vysokým obsahom cukru (napr. broskyne) môže v mieste kladenia vajíčok vylučovať sladkú tekutinu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down