16.05.2024 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pripomeňme si poslanie Svetového dňa mlieka

Mlieko materské, ako aj mlieko domácich hospodárskych zvierat patrí medzi dôležitý zdroj zdravej výživy od nepamäti. Mliekom sa nestravujú len dojčatá, ale aj dospelí ľudia. Mlieko je vlastne výživový ochranný prostriedok s najširším účinným spektrom.

Vážme si mlieko, je to skutočný dar prírody pre výživu ľudstva. Už len jeho hlavné zložky - bielkoviny, tuk, mliečny cukor, minerálne látky a tiež esenciálne látky, vitamíny a iné dôležité látky - tvoria komplexnú vyváženú potravinu pre všetky vekové a zdravotné kategórie ľudí. K zdravej výžive prispievajú i tzv. živé mliečne kultúry so svojimi probiotickými vlastnosťami, ktoré významnou mierou obohacujú nielen chuťovú stránku fermentovaných mliečnych výrobkov, ale najmä biologickou hodnotou významne pozitívne ovplyvňujú ľudský výživový metabolizmus a tým aj zdravie, ako napríklad zažívacie problémy, problémy s tlakom či dokonca potlačujú rakovinu. O týchto účinkoch by lekári a odborníci na výživu mohli hovoriť dlho.

Oslava mlieka

Z uvedených dôvodov o prínose mlieka pre zdravie, významní lekári z celého sveta a odborníci vo výžive na zvýraznenie zdravotného prínosu mlieka a mliečnych výrobkov už v roku 1957 na medzinárodnej konferencii vo Švajčiarsku v Interlakene, zaviedli oslavu Svetového dňa mlieka. Táto oslava v posledných rokoch pripadla na 1. jún, keď je aj Medzinárodný sviatok detí, pretože práve u detí je najpotrebnejšie, aby si zvykali na mliečnu stravu. Treba si pripomenúť, že Svetový deň mlieka nevznikol na podporu mliekarov, ale na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre zdravie ľudí.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 21.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down