21.05.2019 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pripomíname si poslanie Svetového dňa mlieka

V tomto roku si už vyše 60 rokov pripomíname Svetový deň mlieka, ktorý je stanovený už na 1. júna spolu s Medzinárodným dňom detí.

Je to celosvetovo veľmi významný deň, keď si pripomíname prínos mlieka a mliečnych výrobkov pre výživu a zdravie ľudí a najmä detí.

V súčasnosti s nárastom počtu obyvateľstva a s neustálym znižovaním plôch poľnohospodárskej pôdy sa najmä potraviny a tým aj mliečne výrobky stávajú  celosvetovou strategickou surovinou. Z tohto dôvodu je preto prioritnou úlohou každého štátu riešiť zabezpečenie ich dostatočného množstva pokiaľ možno z vlastnej výroby a zabezpečiť aj ich dobrú kvalitu. Práve mlieko a mliečne výrobky podľa prognózy svetových odborníkov budú slúžiť ako kritický a udržateľný zdroj potravín pre ľudí, ktorí budú žiť na našej Zemi.

Mlieko a mliečne výrobky majú svoje nezastupiteľné miesto v zdravej výžive takmer u  všetkých ľudí. Podstatným argumentom na prínos mliečnych výrobkov pre ľudské zdravie je ten, že vo vyspelých krajinách majú podstatne vyššiu spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov ako je tomu u nás a pritom sa dožívajú aj vyššieho veku ako u nás. Keby boli mliečne výrobky škodlivé, tak by tomu tak nebolo.
Podľa štatistiky Medzinárodnej mliekarenskej federácie z roku 2018 sa vo svete vyrobilo 696 miliárd kg mlieka, a toto množstvo sa celoročne neustále vo svete zvyšuje o cca 2,6 %. Najviac mlieka sa vyprodukovalo v Ázii, a to až 30 %  z celkového objemu, potom v Európskej únii 28 %, v ostatnej Európe 8 %, v Severnej Amerike 18 %, Južnej Amerike 6 %, Afrike 6 % a v Oceánii 5 %.

Viac sa dočítate v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down