28.02.2014 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príprava pôdy bez upchávania náradia

Prvé stroje značky Köckerling sa začali objavovať približne pred pol storočím, kedy bola obchodníkom Friedrichom Köckerlingom v nemeckom meste Verl, založená rodinná firma KÖCKERLING GmbH & Co. KG. Svoju produkciu začínali výrobou kombinácií sejacích a závesných strojov pre poľnohospodárstvo, pričom neskôr sa intenzívne začali zameriavať i na bezorbové technológie spracovania pôdy. Dnes značka Köckerling ponúka široký sortiment tak techniky pre spracovanie pôdy, ako i techniky určenej pre sejbu. Za technikou Köckerling sme sa vybrali do podniku Poľno SME, s.r.o. Palárikovo, kde predsejbovú prípravu pôdy už viac než šesť rokov realizujú desaťmetrovým predsejbovým kypričom Allrounder.

Vzhľadom na lokalizáciu podniku Poľno SME, s.r.o. Palárikovo, sa odvíja aj ich výrobný program, ktorý je zameraný predovšetkým na pestovanie kukurice na zrno, ale i pšenice, sladovníckeho jačmeňa, raže a cukrovej repy. Spolu so sesterskými firmami obhospodarujú výmeru približne 3500 ha. Disponujú bohato vybavenou mechanizačnou základňou, ktorú využívajú tak pre vlastné potreby, ako aj pre potreby poskytovania služieb mechanizačnými prostriedkami.

Bolo treba vytvoriť podmienky

Radličkový kyprič Allrounder od Köckerlingu výrobca charakterizuje ako univerzálny stroj, ktorý si poradí pri príprave sejbového lôžka, ale aj pri jednorázovom kyprení a prevzdušnení pôdy. Dokonca bez problémov zvládne väčšie množstvo rastlinných zvyškov pri spracovaní strniska po hĺbkovom kyprení. „Nastavením programu zameraného na pestovanie kukurice bolo treba vytvoriť také podmienky, ktoré by prinášali očakávaný efekt. Vytvorili sa skladovacie kapacity, zabezpečilo sa pozberové spracovanie, ale čo bolo rovnako dôležité, bol nákup vyhovujúcej techniky pre spracovanie pôdy, ktorá by bez problémov zvládla i väčšie množstvo rastlinných zvyškov, aké vzniká pri pestovaní kukurice a to aj pri predsejbovej príprave pôdy. Je pravda, že plochy po zbere kukurice mulčujeme a následne orieme, ale ja napriek tomu, vznikali pri jarnom predsejbovom spracovaní pôdy  problémy pri príprave pôdy a to predovšetkým v rokoch, keď bola úroda nadpriemerná. Dochádzalo k upchávaniu pracovných častí kombinátorov a nebolo možné pôdu optimálne spracovať. V roku 2007 sme začali tento problém riešiť a hľadali sme na poľnohospodárskych výstavách vhodný stroj pre naše podmienky. Postupne sme na podniku vyskúšali viacero strojov určených pre predsejbovú prípravu pôdy. Práca radličkového kypriča Allrounder sa nám pozdávala najviac,“ povedal mechanizátor podniku, Ing. Karol Kuchár.

celý článok v RN č.10

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down