26.01.2024 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príprava pôdy pod jariny má svoje úskalia

Cieľom obrábania pôdy pred sejbou je predovšetkým urovnať povrch pôdy po základnom obrábaní, pripraviť podmienky pre uloženie osiva do požadovanej hĺbky, potlačiť vzchádzajúce buriny,  prípadne zapraviť do pôdy hnojivá a pesticídy. V súčasnom období má pôda v dôsledku jesenných a zimných zrážok nadmernú vlhkosť.

Na spôsob a postupnosť operácií pri obrábaní pôdy na jar vplýva najmä termín sejby jarnej plodiny, ku ktorej sa má pôda pripraviť. Pri plodinách, ktoré sa vysievajú skoro, sa ihneď, len čo to dovolia poveternostné a pôdne podmienky, pripravujeme osivové lôžko. Pri plodinách, ktoré potrebujú pre vyklíčenie vyššie teploty a vysievajú sa neskôr, sa majú čo najskôr urobiť zásahy na zamedzenie neproduktívnych strát vody, akumulovanej v pôde v mimovegetačnom období a potláčanie vegetácie burín. Tieto obrábacie zásahy sú zabezpečované rôznym počtom operácií, pričom z hľadiska pôdnej úrodnosti a ekonomiky je najvhodnejší ich minimálny počet. Výsledným efektom má byť vhodný štruktúrny stav, teplota a vlhkosť pôdy.

S dôrazom na štruktúrny stav pôdy

Za hlavnú úlohu prípravy pôdy, bez ohľadu na konkrétny druh jarnej plodiny, ktorá bude následne na pozemku vysiata, považujeme udržanie štruktúrneho stavu a vlhkosti pôdy. Na pôdne prostredie pôsobili zimné zrážky (sneh, ľad a dážď), mráz, vietor, striedanie teplôt. Významnú úlohu hrá aj množstvo a druh pozberových zvyškov predplodiny. Hrubé vrstvy organickej hmoty na povrchu pôdy spomaľujú jej otepľovanie a vysychanie. Treba počítať, že na takýchto lokalitách sa budú významne posúvať termíny sejby. Týka sa to najmä ťažkých a podmáčaných pôd. Pri redukovaných spôsoboch obrábania pôdy treba myslieť aj na dostupnosť živín v zóne budúceho koreňového systému pestovanej plodiny.

Určujúci systém obrábania pôdy

Rozhodujúci vplyv na stav osivového lôžka má spôsob systému obrábania pôdy, ktorý bol použitý už v jesennom období. V inom stave bude pôda, ktorá bola na jeseň zoraná klasickým pluhom a iné hydrofyzikálne parametre bude mať pôda obrábaná  pôdochranným, alebo bezorbovým systémom. Navyše, treba brať do úvahy aj premenlivé poveternostné podmienky. V rámci nich pozorujeme už po viacero pestovateľských ročníkov dlhé teplé jesenné počasie, ktoré robí problémy so zakladaním ozimín a jesenným prerastaním porastov. Potom zase nasleduje skorý nástup vysokých jarných teplôt už koncom marca, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje najmä vegetačné obdobie obilnín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down