12.11.2019 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prístreškové - nízkonákladové ustajnenie

Súčasná ekonomika núti chovateľov k produkcii lacných a zároveň kvalitných produktov. Zásadným opatrením, ako znížiť náklady na túto produkciu a zaistiť pritom produkčnú výkonnosť hospodárskych zvierat, bolo pred časom operatívne strategické rozhodnutie opustiť dožívajúce väzné systémy ustajnenia dobytka, a to najmä kráv s dojením na stanovisku.

To znamenalo, že pôvodné typové dvoj- a štvorradové väzné kravíny boli zmenené vhodnými stavebnými úpravami na komfortnejšie maštale, s technológiou voľného ustajnenia. Stovky takýchto stajní boli v 90. rokoch 20. storočia s väčším či menším úspechom a efektom vybudované. Početné ďalšie väzné maštale, ale tiež už morálne i fyzicky zastarané rekonštruované stajne, na nejaké zásadné či drobné stavebné úpravy už tak dramaticky nečakajú. Už sa to totiž nevyplatí.
I v tomto období sa totiž zodpovedný chovateľ rozhoduje o budúcich výrobných nákladoch, a tým aj o výhľadovej ekonomike a rentabilite celého chovu. Starostlivou a podrobnou prípravou sa možno vyhnúť nedostatkom, ktoré sa pri jej podcenení alebo úplnej absencii často objavia až po uvedení stavby do prevádzky.
Pri pohľade na súčasný stav investičnej výstavby pre všetky kategórie dobytka je zrejmé, že viac než z troch štvrtín už prevažujú novostavby. Rekonštrukcie sa v priebehu posledných 10 rokov dostávajú do pozadia, pretože striktné požiadavky na welfare, čo sa týka kubatúry, mernej plochy, osvetlenia a ďalších kritérií, len veľmi sporadicky môžu viesť k spokojnosti zvierat i personálu.

Letné obdobie s vyššou početnosťou letných a tropických dní, ktoré významne údajne signalizujú trvalejšie otepľovanie, a to i na našej 50. rovnobežke, musí chovateľov, projektantov , technológov a výživárov nútiť k novým prístupom k chovu. Je totiž viac než pravdepodobné, že je blízka doba, kedy všetky nové i rekonštruované maštale budú bežne vybavené nenáročným zariadením pre evaporačné ochladzovanie, pretože teploty nad 22 – 25 °C už vysokoúžitková dojnica vníma ako stresujúce. Žiadny chovateľ nie je a nebude taký „bohatý“, aby si mohol dovoliť stavať „lacné“ stajne tak, že podlahovú plochu maximálne poddimenzuje pre čo najvyšší počet zvierat s tým, že „ono to bude také fungovať“.

Celý článok doc. Ing. OLDŘICHA DOLEŽALA, technológa – špecialistu je uverejnený v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 46.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down