27.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prístup k potravinám v menších obciach môže zlepšiť donáška

Na Slovensku nemá prístup k potravinám priamo v obci 300.000 ľudí, čo predstavuje trojnásobné množstvo obyvateľov bratislavskej mestskej časti Petržalka. Túto situáciu môže zlepšiť napríklad donášková služba. Médiá o tom informovala Rada pre zabezpečenie prístupu k potravinám vo štvrtok na brífingu. Rada vznikla pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a dnes prvýkrát zasadla, aby si jej členovia rozdelili úlohy pri riešení tejto problematiky.

Problém nedostatočného prístupu k potravinám priamo v obci sa týka 1133 obcí. Vyše polovica obcí s maximálnym počtom obyvateľov 250 nemá kamennú predajňu potravín. V prípade obcí s počtom obyvateľov do 500 sa k potravinám v obci nedostane zhruba jedna pätina. V takýchto prípadoch prichádzajú do úvahy aj pojazdné predajne, tie však využíva len sedem percent všetkých obcí.
Podľa agrorezortu je nedostatok kamenných predajní v menších obciach spôsobený aj tým, že zahraničné reťazce vyhľadávajú len ekonomicky výhodnejšie lokality, teda väčšie obce. Tento problém však súvisí podľa ministerstva aj s vyľudňovaním týchto obcí. Mladí ľudia podľa rezortu z takýchto obcí odchádzajú, tým pádom problému prístupu k potravinám čelia hlavne seniori či zdravotne znevýhodnení občania. Väčšina starostov menších obcí si však myslí, že nemá dostatok zdrojov na to, aby zabezpečili obecnú predajňu, preto by mal tento problém podľa MPRV riešiť štát.
Členmi Rady pre zabezpečenie prístupu k potravinám sú okrem odborníkov na obchod agrorezortu aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Zväz obchodu (ZO) SR.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down