05.03.2014 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Producenti cukru sa pripravujú na bezkvótový režim

Politická dohoda Rady EÚ a Európskeho parlamentu z júna minulého roku dala definitívnu bodku za uplatňovaním režimu národných produkčných kvót a ďalších nástrojov regulácie trhu s cukrom v EÚ po hospodárskom roku 2016/2017. Odznelo to na stredajšej (5.3.) tlačovej besede Slovenského cukrovarníckeho spolku v Bratislave.

Ako v tejto súvislosti uviedol podpredseda Slovenského cukrovarníckeho spolku (SCS) Michal Abelovič, uvoľnenie kvót bude znamenať zvýšený tlak na trhu s cukrom a bude dochádzať aj k presunu výroby cukru, ako aj pestovania cukrovej repy. Naši producenti cukru sú však presvedčení, že cukrovarníctvo na Slovensku nezanikne ani po uvoľnení kvót.

„Rozhodne však efektívnosť jeho výroby. A v tomro smere musíme ešte v zostávajúcom čase pridať, aby sme dokázali byť konkurencieschopní.  Ani to však nebude stačiť, ak štát nepodporí pestovateľov cukrovej repy. Situácia v EÚ je totiž taká, že bez dotácií by naši pestovatelia repy a tým celá cukorná vertikála neboli konkurencieschopní. Preto sme radi, že podľa akčného plánu rozvoja poľnohospodárstva sa počíta s podporou pestovateľov cukrovej repy vo výške 594 eur/ha. Chceli by sme však ešte dosiahnuť, aby to nebolo len na navrhovanú plochu 17 700 hektárov, ale na 20 500 hektárov. Práve takúto výmeru cukrovej repy potrebujeme na to, aby sme z domácej suroviny vyrobili toľko cukru, koľko treba na zabezpečenie domácej potreby, ktorá predstavuje okolo 170-tisíc ton cukru ročne,“ konštatoval M. Abelovič.

Ako ďalej uviedol Róbert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy, naši pestovatelia ešte nie sú celkom pripravení na situáciu bez kvót. „Pestovatelia repy,  ktorých je asi 200, sa musia ešte dovybaviť potrebným technickým a techologickým zariadením, aby sme sa úrodami dostali na úroveň 65 ton z hektára a cukornatosť na úrovni 17 – 18 percent. Zatiaľ sme to nestihli, pretože sme členmi únie len desať rokov, kým v západnej Európe sa cukrový režim uplatňoval zhruba 40 rokov, a navyše, ani počas tých 10 rokov sme nemali také podpory ako pestovatelia repy v EÚ-15,“ konštatoval R. Kovács.

Viac sa dočítate v 11. čísle Roľníckych novín, ktoré vyjde 12.3.2014

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down