09.02.2011 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Producenti mlieka bijú na poplach

Stúpajúce výrobné náklady a stagnujúce výkupné ceny – kombinácia týchto problémov už dlhšie trápi producentov mlieka z celého sveta.

Výnimkou nie sú ani roľníci z Veľkej Británie, ktorí podľa posledných údajov prerábajú na každom vyrobenom litri mlieka tri pence, čiže zhruba tri a pol centu. Poľnohospodárom z Austrálie zase robí vrásky na čele konkurenčný boj supermarketov, ktorý neúprosne stláča ceny mlieka nadol.
Podľa prieskumu britskej Národnej farmárskej únie (NFU) dosahujú priemerné výrobné náklady na liter mlieka vo Veľkej Británii 29 pencí (čo je zhruba 34 centov), no priemerné výkupné ceny predstavujú len necelých 26 pencí (čiže asi 31 centov) za liter. Keďže v Británii sa ročne vyprodukuje približne 11 miliárd litrov mlieka, Národná farmárska únia vypočítala, že za uplynulý rok tamojší poľnohospodári zaznamenali finančný výpadok vo výške 330 miliónov libier (čo je asi 390 mil. eur). Za hlavného vinníka sú označené obchodné reťazce, ktoré stláčajú ceny nadol a nie sú ochotné spravodlivo sa deliť o zisk s prvovýrobcami.
„Tieto holé čísla odhaľujú mimoriadne zúfalú situáciu mnohých producentov mlieka, a pre roľníkov, ktorí sa pokúšajú svojou činnosťou uživiť, nie sú žiadnym prekvapením,“ vyhlásil Mansel Raymond, predseda Rady pre mlieko fungujúcej v rámci Národnej farmárskej únie.
Britskí poľnohospodári zaznamenávajú neustále rastúce výdavky za vstupy: náklady na krmivo stúpli za posledný rok takmer o 17 percent, náklady na stelivo sa zvýšili o necelých 14 percent. Ceny hnojív vzrástli medzi novembrom 2009 a novembrom 2010 o polovicu.
Napriek tomu, že potraviny sú čoraz drahšie, mlieka akoby sa to ani netýkalo. „Myslím si, že supermarkety a obchodníci budú bojovať až do konca, len aby udržali ceny mlieka dolu. Výkupná cena mlieka ale nie je realistická, nereflektuje výrobné náklady,“ povedal pre denník Lancashire Telegraph Andrew Rothwell, tajomník miestnej pobočky Národnej farmárskej únie. Roľníci by podľa neho mali dostávať aspoň 32 pencí za liter mlieka, no v súčasnosti dostávajú len 26 pencí.
Britskí prvovýrobcovia mlieka očakávajú, že aj v prípade, ak sa cena mlieka zvýši, pôjde do ich vrecka maximálne jedna penca na liter navyše, a zvyšok si nechajú spracovatelia a obchodníci. „Je to len kvapka v mori, ak zvážime rozsah cenových problémov, s ktorými sa teraz musíme vyrovnávať. Vážne sa obávam, že pre mnohých výrobcov mlieka už môže byť príliš neskoro,“ uviedol Mansel Raymond.
Tieto slová sú podložené i údajmi o znižujúcom sa počte roľníkov zaoberajúcich sa chovom dojníc: napríklad v Anglicku a Walese vlani ukončilo činnosť až 461 chovateľov, takže ich počet momentálne dosahuje len 11-tisíc. Ešte v roku 2002 sa pritom v Anglicku a Walese venovalo produkcii mlieka až 19-tisíc roľníkov. Priaznivo nepôsobí ani odhad britského Ministerstva pre životné prostredie, potraviny a vidiek, podľa ktorého majú príjmy tamojších roľníkov v tomto roku klesnúť takmer o štvrtinu.
Na poplach bijú i poľnohospodári v Austrálii. Austrálsky obchodný reťazec Cole´s tam minulý mesiac rozpútal cenovú vojnu, keď stačil cenu mlieka predávaného pod svojou privátnou značkou na dva austrálske doláre (čo je zhruba 1,5 eura) za dvojlitrové balenie. Ostatné reťazce, aby si zachovali konkurencieschopnosť, tento krok nasledovali. Očakáva sa, že cenová vojna sa rozšíri aj na vajíčka a pečivo.
Austrálski roľníci dostávajú za liter mlieka priemerne 35 austrálskych centov (asi 0,26 eur), a vyhlasujú, že za túto cenu jednoducho nie sú schopní pokračovať v produkcii. Momentálne zvažujú demonštrácie a protestné vylievanie mlieka pred centrálou reťazca Cole´s. Národná farmárska federácia okrem toho žiada vládu, aby zakročila proti cenovým vojnám a skrotila obchodníkov prísnejšou legislatívou.
Predstavitelia obchodných reťazcov tvrdia, že znižovanie cien mlieka išlo na ich účet a roľníkov sa nedotklo. Poľnohospodári s tým nesúhlasia a tvrdia, že podobné praktiky vedú k pokriveniu trhu, a že v konečnom dôsledku na lacné mlieko doplatia oni. Spokojné nie sú ani spotrebiteľské organizácie, ktoré upozorňujú zákazníkov na to, že obchodníci si stratu za mlieko vynahradia vyšším ziskom za iné položky. Ako ale uviedol hovorca reťazcu Cole´s, ak sa naozaj dokáže, že zníženie ceny mlieka poškodzuje roľníkov, spoločnosť na to určite zareaguje.
Článok nájdete aj v 6. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down