31.01.2018 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt Zelenej nafty sa posúva do realizačnej fázy

Projekt Zelenej nafty na podporu poľnohospodárskej prvovýroby sa posúva do ďalšej, realizačnej fázy. Dohodli sa na tom dnes ministri pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) a financií Peter Kažimír (Smer-SD). Informoval o tom Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Agrorezort podľa neho pripravil koncepčné a systémové riešenie, ktoré podporí slovenské poľnohospodárstvo. "Sledujeme tým udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie vývozu kľúčových komodít, a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu. Pomôžeme konkurencieschopnosti našich producentov potravín a tiež očakávame vyšší podiel domácich potravín na pultoch obchodov," priblížila Matečná.
Pri aplikácii projektu nepôjde o automatickú celoplošnú dotáciu, ale o podporu odvetví poľnohospodárstva, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy, ako je špecializovaná rastlinná výroba a špeciálna živočíšna výroba. Očakávaným efektom projektu okrem udržania prvovýroby je zvýšenie zamestnanosti v regiónoch, ako aj zvýšenie potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti.
"Projekt Zelenej nafty pomôže tiež tomu, čomu hovoríme verejnoprospešné funkcie poľnohospodárstva, ako napríklad úrodnosť pôdy, vododržnosť, dobrá klíma, zmiernenie následkov sucha a zabránenie erózii pôdy. Poľnohospodárstvo je sektor s veľkým multiplikatívnym efektom, čo má vplyv aj na ďalšie odvetvia, ako napríklad strojárstvo, chemický priemysel, potravinárstvo, obchod alebo služby. Peniaze vložené do projektu Zelenej nafty sa teda Slovensku niekoľkonásobne vrátia," dodala Matečná.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down