17.12.2019 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proti africkému moru ošípaných vojaci i polícia

Africký mor ošípaných nekontrolovane a v relatívne krátkom čase zasiahol veľkú časť územia Európy. Na území Slovenskej republiky je nákaza AMO lokalizovaná zatiaľ len v dvoch okresoch - Trebišov a Michalovce.

Slovenská republika aktuálne eviduje 28 pozitívnych prípadov AMO u diviakov (posledný nález 10. decembra) a 11 prípadov v chove domácich ošípaných (naposledy 19. augusta).
V Českej republike, ktoré je od tohtoročného apríla oficiálne krajinou bez AMO, stále platia mimoriadne veterinárne opatrenia, napríklad zákaz prikrmovania diviakov, a je nariadený ich intenzívny lov. V Európe sa africký mor ošípaných vyskytuje na Ukrajine a v Srbsku, a okrem Poľska tiež v deviatich ďalších členských štátoch Európskej únie.
Slovensko oficiálne požiadalo Európsku komisiu o zrušenie infekčnej oblasti AMO pre chovateľov ošípaných na Slovensku. Situácia je síce zastabilizovaná, avšak o ďalšom vývoji nákazy na Slovensku rozhodne zodpovedný prístup chovateľov, poľovníkov a ostatných zainteresovaných strán. Naďalej u nás prebieha intenzívny lov diviačej zveri. Situácia za hranicami je však nepriaznivá a stále pribúdajú nové prípady. V okolitých krajinách v tomto roku zaznamenali vyše 5 600 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Poľsku, ide o takmer 2 100 prípadov, a viac ako 1 380 prípadov v Maďarsku. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie SR. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde v domácich chovoch ošípaných počet pozitívnych prípadov presiahol hranicu 1 840 nákaz. Od 21. augusta 2019 je u nás zabezpečená distribúcia chladiarenských zariadení pre užívateľov poľovných revírov, za účelom efektívneho plnenia nariadeného intenzívneho lovu diviačej zveri. Po pár týždňoch nepretržitej dodávky dostalo boxy viac ako 360 poľovných revírov. MPRV SR začalo s odškodňovaním chovateľov ošípaných - zatiaľ bolo odškodnených 8 chovateľov a ďalším 45 chovateľom by mala byť dotácia zaslaná v najbližších dňoch.

Boj proti AMO v Poľsku

Poľský minister poľnohospodárstva Jan Krzysztof Ardanowski chce, aby vojaci a polícia mohli vo veľkom strieľať divé ošípané v oblastiach zasiahnutých AMO. Ozbrojené sily by mali pomôcť zvládnuť epidémiu choroby nebezpečnej pre ošípané, ktorá sa v súčasnosti šíri v západnej časti Poľska potom, čo sa ju na východe krajiny podarilo zastaviť. .
Minister oznámil, že už pripravil návrh príslušného zákona. Ten okrem iného predpokladá sankcie voči každému, kto by sa vo vyznačených ohrozených oblastiach snažil brániť zabíjaniu zvierat. Týka sa to napríklad ochrancov životného prostredia. Podľa ministra, bez drastického zníženia diviakov sa choroba bude šíriť ďalej. AMO sa na východe Poľska objavil vlani, kde sa zrejme preniesol zo susednej Ukrajiny. V snahe zvládnuť situáciu bolo zabitých okolo 180-tisíc diviakov. Tento postup kritizovali najmä ochrancovia životného prostredia, ktorí sa snažili zabíjaniu zabrániť.
Nové ohnisko AMO na západe Poľska vyhlásili poľské úrady v polovici novembra, 120 km od Českej republiky a 80 km od hraníc s Nemeckom, čím sa výrazne zvýšilo riziko zavlečenia choroby na české územie. Ďalšie ohnisko zistili začiatkom decembra pri meste Wolsztyn, asi 150 km od českých a 100 km od nemeckých hraníc. V tejto oblasti sa nachádza veľa fariem s ošípanými.

Viac sa dočítate v odbornom Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 51.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down