14.09.2020 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvé tohtoročné stretnutie poľnohospodárov na poli

Ak strašiak korony nezhatí plány organizátorov, poľnohospodári sa konečne v tomto roku budú môcť stretnúť na komplexnom mechanizátorskom podujatí, kde sa predstavia desiatky značiek poľnohospodárskej techniky.

Po zrušenom krmovinárskom dni v máji, neuskutočnenom augustovom Agrokomplexe, obmedzenom režime Celoslovenských dní poľa,  bude práve septembrové podujatie prvou reálne realizovanou akciou. Deň poľa kukurice v Seliciach, neďaleko Šale, sa uskutoční už tento štvrtok (17.9.2020).

„Samozrejme, že máme obavu, ktorá vyplýva zo zmien, ktoré naša spoločnosť zažila v ostatnom polroku. Poľnohospodárstvo, potravinárstvo ale aj oblasť dodávok a servisu poľnohospodárskej techniky pre našich zákazníkov sú však oblasti, ktoré musia fungovať v každom období. Ak sa aj kolieska ekonomiky zastavujú, tak tie poľnohospodárske sa musia točiť na plné obrátky. A na to, aby to tak bolo, sa naši poľnohospodári musia občas stretnúť, podiskutovať, vymeniť si vzájomné skúsenosti a možno sa aj niečo nové dozvedieť,“ hovorí Peter Matejovič, prezident združenia AGRION, ktoré podujatie v Seliciach od roku 2004 pripravuje.

Tento rok organizátori pripravili výstavný areál, ktorého plocha presahuje osem hektárov. Očakávajú účasť takmer dvadsiatich členov združenia, ktorí do Selíc privezú stroje svetových značiek a výrobcov. Vzhľadom na to, že poslednou väčšou v Európe realizovanou výstavou bola Agritechnika v Hannoveri, tradičný moderátor podujatia Pavol Findura očakáva, že sa predvedú aj svetové novinky.

„Čo sa týka inovácií, presúvame sa z poľnohospodárstva 3.0 do poľnohospodárstva 4.0. Už to nie je iba o navádzaní techniky, ale o využívaní obrovského množstva informácií, ktoré napríklad súvisia s pôdou, meteorológiou alebo samotným vývojom porastov vzťahovaných k ich polohe. S týmto všetkým operujú užívatelia a stále viac sa to implementuje aj do strojov. Vývoj techniky smeruje vo väčšom rozsahu k informačným systémom, ako ku konštrukčným riešeniam. Aj dnes už rozprávame viac o robotike o využívaní dronov napríklad pri monitorovaní zaburinenosti porastu a tak sa postupne dostávame k poľnohospodárstvu 5.0,“ hovorí Pavol Findura z Technickej fakulty SPU.

Európska komisia sa čím ďalej viac zamýšľa nad názorom spotrebiteľskej verejnosti pri otázkach poľnohospodárstva. Aj na samotný ambiciózny plán na zníženie používania ochranných chemických prípravkov musia reflektovať aj výrobcovia techniky.

„V poslednom období vidíme u svetových výrobcov techniky nárast záujmu o mechanickú ochranu rastlín. Ideálna je kombinácia mechanickej a chemickej ochrany, aj keď tá mechanická najmä v ostatných desaťročiach bola potláčaná do úzadia. Dnes je aj vzhľadom  na európsku politiku cítiť záujem výrobcov o stroje na medziriadkovú mechanickú kultiváciu. Druhá cesta je využívanie cielenej chemickej ochrany. To už postupne hovoríme o poľnohospodárstve 5.0, keď na monitorovanie porastu, prípadne aplikáciu chemickej látky využívame drony,“ hovorí Pavol Findura.

Z hľadiska strojov, ktoré návštevníci uvidia v Seliciach vyzdvihuje najmä technológie trvaloudržateľného rozvoja, ktoré opisuje ako tie, ktoré majú riešiť otázku pôdneho sucha a erózie.

Okrem tradičnej prehliadky strojov v pracovnom nasadení bude súčasťou podujatia aj diskusia o cenách jesenných plodín alebo prehliadka hybridov kukurice. Zdá sa, že kukurici tento rok výrazne prial a poľnohospodári si tak budú môcť prezrieť hybridy osemnástich osivárskych spoločností v plnej sile.

„Začiatok roka bol pre pestovateľov kukurice neistý. Kukurica sa siala v čase, keď zásoba pôdnej vlahy bola veľmi nízka a navyše koniec apríla a celý máj prevládalo chladné počasie, čo neprospievalo riadnemu vývoju kukuričných porastov. Začiatkom júna našťastie prišli očakávané zrážky a priaznivé teploty, čím sa výrazne zlepšil stav všetkých jarných plodín. Aj preto očakávame tak tento rok nadpriemerné úrody kukurice. To ako na priebeh počasia reagovali jednotlivé hybridy si budú môcť poľnohospodári pozrieť na 157 hybridoch zrnových, ale i silážnych hybridov kukurice,“ informuje Peter Hudec, manažér odborných podujatí vydavateľstva Profi Press.

Tradičný Deň poľa kukurice sa uskutoční v Seliciach v štvrtok od 10:00 a návštevníkov na miesto konania podujatia navedú priamo informačné tabule v obci. Podujatie sa koná za všetkých odporúčaní zdravotníkov, ktoré napríklad hovoria o maximálnom počte účastníkov v danej chvíli na podujatí. Preto organizátori venujú zvýšenú pozornosť prezencií, dezinfekcií rúk alebo noseniu rúšok.

AGRION

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down