06.02.2015 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvonákupcovia budú musieť hlásiť údaje o dodanom mlieku na PPA

Prvonákupcovia mlieka budú musieť hlásiť množstvo mlieka, ktoré im bolo každomesačne dodané, a to do 15. dňa každého mesiaca Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR o podmienkach vykonávania opatrení spoločnej organizácie trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami, ktoré predložilo do pripomienkového konania Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2015.

Návrh nariadenia vlády SR ustanovuje zároveň povinnosť prvonákupcov nahlasovať s dodaným množstvom mlieka aj skutočný obsah tuku v mlieku, ako aj odhadovanú cenu za surové mlieko v prebiehajúcom mesiaci. PPA údaje o mlieku následne poskytne Európskej komisii (EK).
Návrh nariadenia sa podľa MPRV predkladá v súvislosti s ukončením systému mliečnych kvót k 31. marcu 2015 a so zreteľom na euronariadenie číslo 1308/2013 zo 17. decembra 2013. Euronariadením sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, keďže je potrebné prijať nové pravidlá pre zaznamenávanie informácií v sektore mlieka.
"Aby sa v evidencii prvonákupcov nevyskytovali subjekty, ktoré činnosť prvonákupcu fakticky nevykonávajú, zavádza sa systém aktualizácie. Platobná agentúra prestane evidovať tie subjekty, ktoré nepodávajú tri a viac mesiacov pravidelné oznámenia a u ktorých je na základe podávaných oznámení zrejmé, že mlieko nenakupujú," dodalo MPRV.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down