02.11.2015 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvovýrobcovia mlieka zápasia s veľkými problémami

Zrušenie kvót výroby mlieka v Európskej únii (EÚ) negatívne ovplyvnilo hospodárske výsledky prvovýrobcov tohto produktu hlavne členských štátov Vyšehradskej štvorky. Na trh týchto krajín sa dostáva nespočetné množstvo mlieka z ostatných krajín EÚ, čo môže spôsobiť aj likvidáciu hovädzieho dobytka. Konštatoval to predseda Poľnohospodárskeho družstva podielnikov (PDP) Horný Bar Oskar Brezovský.

Podľa jeho ďalších slov dotácia je v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ na Slovensku slabšia, prvovýroba mlieka sa stáva veľkou záťažou farmárov. "Momentálne vyzerá situácia beznádejne. Vznikol nadbytok mlieka a pokiaľ nebude ruské embargo zrušené a výroba mlieka sa nebude koordinovať, neostane nám iná možnosť ako zrušiť aj toto odvetvie nášho hospodárstva," zdôraznil Brezovský. Dodal, že chov ošípaných z podobných dôvodov museli zrušiť už pred piatimi rokmi.
Predseda pripomenul, že stav kráv znížili v ostatných rokoch už o 50 %. "Momentálne máme len 120 kusov hovädzieho dobytka, ale hrozí nám, že ak sa cena mlieka nestabilizuje, budeme musieť zlikvidovať celé stádo, čo bude mať za následok samozrejme aj zníženie počtu zamestnancov," podčiarkol.
PDP Horný Bar dodáva na trh v súčasnosti ročne 700.000 litrov mlieka. "Je to polovica v porovnaní s našimi výsledkami pred troma rokmi. Teraz nám platia odberatelia za liter 25 centov, pričom náklady na výrobu predstavujú cca 35 až 38 centov. Na liter mlieka dostávame samozrejme aj dotáciu vo výške šesť centov. To znamená, že stále sme stratoví," priblížil predseda. Podotkol, že ide cca o 6-centovú stratu za každý liter mlieka.
Predseda sa netajil tým, že ak sa výkupná cena mlieka v priebehu roka 2016 nezmení, počet kráv sa bude na Slovensku znižovať. "Uvažujeme nad tým, že pozastavíme výrobu mlieka a zrušíme chov hovädzieho dobytka," povedal s tým, že doteraz straty živočíšnej výroby kompenzovali zisky rastlinnej výroby. "Neviem, dokedy sa dá tento stav udržať. V tomto roku hustosiate obilniny nám vyšli, v prípade kukurice je to horšie, ale nízke ceny nám robia problémy. Vyzerá to tak, že rastlinná výroba už nie je schopná vykompenzovať stratu živočíšnej výroby," konštatoval. Brezovský nevidí inú možnosť ako likvidáciu stratových odvetví poľnohospodárstva, čo bude mať za následok stratu zamestnania viacerých členov družstva.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down