29.04.2014 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prvý automat na vajcia z podstielkového chovu

V obci Zlatníky - Hodkovice pri Prahe funguje prvý vajcomat. Podobne ako mliekomaty či iné automaty, umožňuje nákup 24 hodín denne.

Prevádzkovateľ Josef Dvořák z rodinnej slepačej farmy si na nezáujem ľudí o kúpu vajec z automatu nesťažuje a aj obyvatelia si pochvaľujú miestnu dostupnosť a čerstvosť potraviny. Mnohí však cenu, 45 korún českých za 10 vajec, považujú vysokú. Cena ale odráža skutočnosť, že sliepky žijú na podstielke. Ich vajíčka sa tak predávajú asi o korunu drahšie, ako vajcia sliepok chovaných v konvenčných klietkach.
Mladý farmár Josef Dvořák, ktorý sa nechal inšpirovať v Holandsku a Rakúsku, kde podobné automaty fungujú už niekoľko rokov, prevádzkuje tri a pol roka halu s voliérovým chovom nosníc na podstielke za účelom produkcie konzumných vajec. Ešte pred inštalovaním voliéry holandskej proveniencie s označením Vencomatic pre 3 200 nosníc, uvažoval o technologicky jednoduchšom podlahovom chove, ktorý by nadväzoval na vlastnú odchovňu. Oproti voliére však tento systém umožňoval naskladniť na rovnakú plochu len polovičný počet nosníc.
„Začínal som s voliérou a po rekonštrukcii ďalšej haly mám od minulého roku ešte 1 600 sliepok na podstielke. Kým vo voliére sú poschodia, podlahový chov zahŕňa iba vyvýšený rošt, na ktorom je kŕmiaca a napájacia linka spolu so znáškovými hniezdami. Na nocovanie nosníc slúžia hrady. Momentálne mám takmer 5-tisíc nosníc v znáške. Tiež z dôvodu navýšenia produkcie som začal realizovať projekt predajného automatu na vajcia, ktorý „nosím v hlave“ už od začiatku podnikania,“ uviedol chovateľ.
V automate na vajcia, ktorý je umiestnený vedľa automatu na predaj čerstvého mlieka, vidí Josef Dvořák ďalšiu formu priameho predaja farmárskeho produktu. Systém jeho fungovania je jednoduchý – zákazník si vyberie škatuľku s vajcami a ďalšie škatule sa posunú o pozíciu ďalej. Kartóny vajec chodí do automatu doplňovať zatiaľ dvakrát denne, ale je presvedčený, že príde čas, keď ho bude zásobovať aj viackrát denne.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

  1. Dobry večer prajem.Rada by som vedela,kde sa da taky automat kupiť a koľko asi stoji. V Nenecku to farmy maju bežne aj na zemiaky cestoviny a naozaj je to super.Som už dôchodkyňa ale aktivna a rada by som si k Sk dôchodku privyrobila,cestovať už nechcem a tak som nadtym uvažovala v malom množstve by to šlo.Za odpoved vopred dakujem a prajem veľa uspechov,verím že sa vám to oplati.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down