24.03.2022 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PŠENICA ( jar) + Agronóm č.2 / 2022

Rekordné ceny komodít, neistota na trhu.

Osevná plocha obilnín na Slovensku sa v posledných rokoch príliš nemení a pohybuje sa okolo 750 tisíc hektárov, čo predstavuje približne 55 percent plochy plodín pestovaných na ornej pôde. Naďalej najvýznamnejšou obilninou je pšenica, na Slovensku každoročne vysievaná na výmere 380 až 400 tisíc hektárov, pričom v štruktúre osevu jednoznačne prevažuje pšenica ozimná. Podľa údajov ŠÚ SR v roku 2020 predstavovala celková zberová plocha pšenice 387 tisíc hektárov, z toho 96,4 percenta tvorila plocha pšenice ozimnej a pšenica jarná bola zberaná zo zvyšných 3,6 percenta osiatych plôch.

V posledných rokoch výrazne vzrástli plochy ozimných pšeníc ošetrených proti burinám už v jesennom období (najmä skoré postemergentné ošetrenie), čo je spôsobené predovšetkým dobrou účinnosťou používaných herbicídov a priaznivými vlahovými podmienkami. Hoci uvedené podmienky zvyčajne zaistia výbornú účinnosť pri väčšine na jeseň používaných širokospektrálnych herbicídov, či tank-mix kombinácií, niektoré buriny, najmä tie vzchádzajúce z väčších hĺbok, nemusia byť vždy dostatočne potlačené. Taktiež niektoré trávovité buriny (napr. stoklas jalový) je ťažké na jeseň dostatočne potlačiť, najmä ak je ošetrenie vykonané neskôr, zvyčajne už pri nižších teplotách. Na pozemkoch s vyššou intenzitou zaburinenia trvácimi burinami, treba počítať s ich regeneráciou a intenzívnym vzchádzaním v priebehu jari. S ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti, potreba opravných herbicídnych zásahov na jar neklesá. Ide o širokú problematiku, o ktorej sa podrobnejšie môžete dočítať v odbornom článku, zameranom na možnosti herbicídnych zásahov v pšenici ozimnej na jar.

Ako som už minulej odbornej prílohe zameranej na repku uviedla - každá minca má dve strany. V prípade pšenice je to pestovanie v kontexte podmienok prostredia, špecifík danej sezóny, zvolenej technológie, celkového prístupu pestovateľa a stanovených cieľov a druhou je trh.

Ceny a vývoj na trhu s obilninami sa k 9. marcu 2022 na vybraných svetových burzách naďalej niesli v znamení rastu, konkrétne MATIF Paríž - pšenica dosiahla cenu 395 eur za tonu, CBoT Chicago 440,93 eura za tonu. V prípade kukurice je to 345,75 eura za tonu (MATIF Paríž) a 269,53 eura za tonu (CBoT Chicago). Nemenej zaujímavou komoditou z pohľadu slovenských pestovateľov je repka, ktorá dosiahla rekordnú cenu 882,75 eura za tonu (MATIF Paríž).

Ceny sú rekordné, avšak v ostatných dňoch rastie neistota na trhu. Od ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá je významným dodávateľom pšenice, kukurice a slnečnice na medzinárodný trh, sa situácia dramaticky zhoršuje a EÚ zvažuje vyššie dovozy z Brazílie a USA.

Keďže už v roku 2022 sa dá očakávať nižšia produkcia z dôvodu nižšieho využívania priemyselných hnojív a pesticídov kvôli ich vysokým cenám (nielen), bude zrejme potrebné využiť všetku dostupnú výmeru, vrátane tej „vyňatej z obrábania“, či určenej na ekologickú výrobu. Za zváženie stoja aj ambiciózne ciele Zelenej dohody, či ich (vôbec, prípadne v akej miere) pretaviť do praxe v kontexte so zabezpečením dostatku potravín predovšetkým z vlastných zdrojov.

https://rno.sk/wp-content/uploads/2022/03/psenica-1-1min.pdf

https://rno.sk/wp-content/uploads/2022/03/psenica-1-2-min-1.pdf

https://rno.sk/wp-content/uploads/2022/03/psenica-1-3-min-1.pdf

                                             VIERA UVÍROVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down