19.07.2021 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Psie výkaly na lúke sú pre dobytok nebezpečné

Parazit Neospora caninum vo výkaloch psov môže u hovädzieho dobytka vyvolať neosporózu. Po-četné výskumy z celého sveta preukázali, že toto ochorenie patrí k najčastejším príčinám potratov u dobytka. Navyše, následkom prekonanej infekcie aj negatívne ovplyvňuje úžitkovosť zvierat.

Aké škody neosporóza spôsobuje infikovaným zvieratám počas gravidity a ako tomu najlepšie predchádzať? Doposiaľ nie je známa účinná terapia, preto jediné vhodné opatrenie na tlmenie tejto parazitózy v chovoch je prevencia. Pre zabezpečenie optimálnych preventívnych opatrení a kvôli zníženiu ekonomických strát spôsobených týmto parazitom, je dôležitá súčinnosť chovateľov, veterinárov a plemenárov.

 Dobytok - medzihostiteľ 

Definitívnym hostiteľom vnútrobunkového parazita Neospora caninum je pes, ktorý sa nakazí zožratím placenty alebo abortovaného plodu medzihostiteľa. V čreve psa dôjde k pohlavnému rozmnoženiu parazita s tvorbou oocýst, ktoré sú trusom vylučované do vonkajšieho prostredia a sú zdrojom infekcie pre ďalšie zvieratá. Zárodkami parazita sa nakazia hospodárske zvieratá (medzihostitelia), v ich organizme sa parazit rozmnožuje a vytvára tkanivové cysty. Pri gravidných zvieratách však parazit prechádza do plodu a vo väčšine prípadov zapríčiní potrat. Parazit, ktorý je rozšírený na celom svete, spôsobuje výrazné ekonomické straty v dôsledku abortov, predčasného vyraďovania dobytka, zníženia dennej produkcie mlieka a obsahu mliečneho tuku u pozitívnych kráv.

Viac  sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 29.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down