R. FICO: EK plne rešpektuje problém dvojakej kvality, venujú mu veľkú pozornosť

Európska komisia (EK) a jej predseda Jean-Claude Juncker plne rešpektujú, že existuje problém dvojakej kvality produktov v EÚ a zaviazali sa, že tejto téme budú venovať veľkú pozornosť. Po dnešnom stretnutí s Junckerom v Bruseli to vyzdvihol slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD). Rokovaniami v mene Vyšehradskej štvorky (V4) ho minulý týždeň poverili predsedovia vlád Maďarska, ČR a Poľska.

„Vítam, že komisia je pripravená v septembri vydať špeciálne usmernenie, pokiaľ ide o existujúcu európsku legislatívu, kde sa podstatne viac sústredíme na možnosti, ktoré platná európska legislatíva má. Najmä pokiaľ ide o kvalitu, bezpečnosť potravín, rovnaké označovanie. Musí skončiť táto prax, ktorú principiálne odmietame,“ vyhlásil dnes Fico. Rovnako podľa vlastných slov ponúkol možnosť zorganizovať v spolupráci s EK veľký spotrebiteľský summit aj so zastúpením spotrebiteľských zväzov a producentských firiem, kde by sa tomuto problému venovali hlbšie.
Podľa Fica nie je jeho úlohou hovoriť, čo presne má komisia v tejto oblasti robiť, či prijímať novú legislatívu, alebo pracovať s tou existujúcou. „V tomto prípade je mi úplne jedno, či je mačka čierna alebo biela, dôležité je, aby chytala myši. Predseda EK uznal, že je to vážny problém a očakávam, že komisia príde s návrhmi, ktoré budú efektívne. Je mi jedno, či to je nová legislatíva, zmena legislatívy, nejaké odporúčanie. Len s tým musíme pohnúť dopredu,“ zdôraznil slovenský premiér.
Rozdielna kvalita produktov v EÚ je totiž podľa neho aj vážny politický problém. „Bol by som nerád, keby tento politický problém opäť niekto zneužil na politickú kampaň. Som za to, aby sme ho riešili štandardnou cestou,“ konštatoval. Naďalej podľa neho platí, že ak by napriek spoločným krokom komisie a národných inštitúcií podobné praktiky výrobcov pokračovali, je za SR pripravený urobiť „pozitívne diskriminačné opatrenia“. „Ale tam teraz nie sme. Chceme s komisiou tento problém vyriešiť,“ upozornil.
S Junckerom dnes hovorili aj o ďalších európskych témach, napríklad o pripravovanej smernici o vysielaných pracovníkoch. Jej princípom má byť zabezpečenie rovnakej odmeny pre domácich aj zahraničných pracovníkov. Slovensko má podľa Fica záujem, aby sa v tejto oblasti prijalo dobré kompromisné riešenie.
„Táto smernica  sa bude raz dotýkať aj Slovenska, pretože je tu obrovský tlak nedostatku pracovnej sily a môžeme očakávať, že v budúcnosti budú aj na Slovensko prichádzať pracovať ľudia z iných krajín. Princíp, na ktorom je táto smernica postavená, je spravodlivý, správny a minimálne za SR môžem povedať, že máme záujem dosiahnuť v tejto veci kompromis,“ dodal predseda vlády.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *