24.01.2024 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

R. Takáč venoval profesorovi Ivanovi Hričovskému jabloň

V utorok, 23. januára oslávil narodeniny, 92 rokov jeden z najznámejších slovenských pestovateľov, uznávaný pomológ, profesor Ivan Hričovský.

Na pôde ministerstva pôdohospodárstva mu poprial najmä pevné zdravie aj jeho obdivovateľ a rezortný minister v jednej osobe, Richard Takáč.
        "Nesmierne si vážim, čo všetko ste pre nás, pre slovenský agrosektor urobili. Máme k sebe blízko aj preto, že ste pôsobili v Bojniciach, teda v regióne, odkiaľ pochádzam," povedal počas malej oslavy minister.
        Profesor Hričovský, ktorý ministrovi venoval pravý domáci med, pravidelne pripomína, že každý z nás by mal zjesť aspoň jedno jablko denne. Pod jeho slová sa podpisuje aj minister, a preto mu k narodeninám podaroval bonsaj jabloň maloplodú aj s nožničkami so špeciálnym venovaním. "Jablko denne" považuje oslávenec za tajomstvo dlhovekosti a v každej záhrade odporúča pestovať aj jednu slivku.
        "Úprimne ďakujem za prijatie, nečakal som to a tú jabloň od Vás treba určite zostrihať," vtipne podotkol oslávenec. Celoživotný propagátor ovocinárstva a záhradníctva je autorom vyše 80 publikácii, článkov, prednášok a dodnes je aktívny aj na sociálnych sieťach. Každý týždeň radí online a prakticky nonstop je pripravený odovzdávať svoje skúsenosti a rady aj osobne či telefonicky.
        Dr.h.c. Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. pochádza Horného Hričova. Po ukončení Vysokej školy záhradníckej v Lednici na Morave v roku 1955 začínal s ovocinárskym výskumom v Šľachtiteľskej stanici v Rajeckých Tepliciach, nasledovalo pôsobenie vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby v Piešťanoch, potom vo Výskumnom ústave ovocných a okresných drevín v Bojniciach. Od 1989 prednášal na SPU v Nitre, kde sa zaslúžil o vznik fakulty záhradného a krajinného inžinierstva. Profesor Ivan Hričovský je držiteľ radu Ľudovíta Štúra II. triedy.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down