27.08.2019 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rada SPF prvýkrát zasadala aj so zástupcami poľnohospodárov a samosprávy

Rada Slovenského pozemkového fondu (SPF) prvýkrát v utorok zasadala aj s účasťou zástupcu poľnohospodárov Olivera Šiatkovského a zástupcu samosprávy Michala Sýkoru. Informovala o tom na brífingu na pôde pozemkového fondu šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) za účasti generálnej riaditeľky SPF Adriany Šklíbovej.

"Opäť plníme to, čo máme v programovom vyhlásení vlády, a to pomáhať poľnohospodárom, pomáhať samosprávam. Prijali sme pod našou záštitou novelu zákona 330 z roku 1991, kde sa do Rady SPF dostal jednak zástupca poľnohospodárov, a jednak zástupca miest a obcí, ktorí môžu a majú čo povedať v rade fondu," povedala Matečná.
Šklíbová víta rozšírenie Rady SPF o ďalších dvoch členov. "Pevne verím, že pomôžu napĺňať tie aktivity, ktoré sa zadefinovali nominantom na uvedené pozície. Spolupráca bude efektívnejšia, rýchlejšia a konštruktívnejšia s viditeľnými výsledkami jednak pre samosprávu, a jednak pre farmárov," poznamenala Šklíbová.
"Máme záujem na tom, aby sme sa mohli dobre rozhodovať o tom, ako rozvíjať naše mestá a obce, a aby sme mohli 'hovoriť' do využívania pozemkov. Budeme ešte navrhovať prijatie novej legislatívy, ktorá by mala urýchliť proces usporiadania pozemkov," povedal Sýkora, ktorý podľa svojich slov chce nadviazať v SPF "na to dobré, čo bolo vo fonde v minulosti".
Šiatkovský ocenil, že Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), ktorej je podpredsedom, sa stala členom rady pozemkového fondu. "Myslím si, že poľnohospodárom toto miesto právom patrí, pretože tvoríme túto krajinu, hospodárime na pôde, z veľkej časti aj na pôde pozemkového fondu," dodal Šiatkovský. Vyzval zároveň poľnohospodárov na to, aby si usporadúvali svoje pozemkové záležitosti.
Rada SPF sa rozšírila o Michala Sýkoru a Olivera Šiatkovského, a to na základe návrhu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a SPPK. Do funkcie ich 26. júna zvolila Národná rada (NR) SR.
V súvislosti s nadobudnutím účinnosti novely zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách sa zmenil počet členov Rady SPF z 11 na 13 členov. Zvýšil sa počet členov rady, ktorých volí a odvoláva NR SR na návrh vlády, zo šiestich na osem. Jedného vláde SR navrhuje ZMOS a jedného SPPK.
SPF spravuje poľnohospodárske nehnuteľnosti aj podiely spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu, nakladá taktiež s poľnohospodárskymi pozemkami, ktorých vlastník nie je známy. Môže najmä bezodplatne prevádzať nehnuteľnosti z vlastníctva štátu do vlastníctva reštituentov na účely reštitučných náhrad, predávať pozemky, ako aj prenajímať nehnuteľnosti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down