11.03.2016 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Radosť z práce nestačí

Zlá situácia a problémy sú aj v poľnohospodársky silných krajinách EÚ. V minulom týždni sa konal vo Francúzsku tradičný poľnohospodársky veľtrh Salon International de l´Agriculture. Pri slávnostnom otvorení stánku Ministerstva poľnohospodárstva nahnevaní chovatelia dobytka pískali a bučali na prezidenta Françoisa Hollandea a ministra poľnohospodárstva Stéphana Le Folla.

Farmári z celého Francúzska protestovali celý minulý rok proti kolabujúcim cenám komodít a zvyšujúcej sa konkurencii veľkých podnikov aj susediacich členských krajín EÚ a súčasnú situáciu označujú ako "najhoršiu krízu všetkých čias.“ Kvôli protestom po celej krajine, počas ktorých poľnohospodári blokovali traktormi cesty, alebo vyložili hnoj pred budovami vládnych úradov, boli bezpečnostné opatrenia na výstavisku posilnené. Napriek tomu sa desiatkam protestujúcich z francúzskej Národnej federácie zamestnávateľov v poľnohospodárstve (FNSEA) podarilo dostať sa do pavilónu, v ktorom nakoniec zbúrali stánok ministerstva poľnohospodárstva skôr, ako ich zastavili poriadkové policajné jednotky.

„Som farmár, zomieram“

Bruno Le Blevec, farmár na veľtrhu povedal: "Súčasný stav nás silne zasiahol, pretože dnes sú náklady na tonu mlieka okolo 350 EUR a my zaň dostávame menej ako 300 EUR, čo znamená, že každý mesiac prichádzame o peniaze. A každý mesiac prichádzajú účty, ktoré musíme platiť. Takže dnes sú naše financie viac než napäté. Je čas, aby sme sa už z toho dostali, lebo ináč zahynieme a s nami aj naši kolegovia.“

"Na farmách sú veľké obavy, mnoho ľudí s poľnohospodárstvom končí, lebo majú pocit, že tam pre nich už nie je žiadna budúcnosť,“ uviedol Laurent Pinatel, hovorca združenia malých farmárov Confederation Paysanne a poznamenal, že každoročne opúšťa sektor 5 000 farmárov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down