22.08.2015 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakúski producenti mlieka a chovatelia ošípaných predávajú so stratou

Rakúski producenti mlieka a chovatelia ošípaných sa dostali do katastrofálnej situácie. Svoju produkciu predávajú spracovateľom pod výrobnú cenu. Informuje o tom portál denníka Die Presse. Mnohým chovateľom ošípaných hrozí, že budú musieť skončiť s podnikaním.

V júli sa Poľnohospodárska komora sťažovala na prepad cien mlieka. Vtedy konštatovala, že aktuálna výkupná cena okolo 30 centov na liter v Rakúsku nepokrýva výrobné náklady. V súčasnosti bije spolkový minister pôdohospodárstva Andrä Rupprechter na poplach. Minister pre Bauerzeitung uviedol: "Popri silnom poklese ceny mlieka v prvom polroku máme tiež mimoriadnu situáciu v sektore chovu ošípaných".
Komora tvrdí, že producenti mlieka znášajú náklady sankcií proti Rusku. Aktuálny prepad cien bravčoviny spája minister Rupprechter predovšetkým s letnými páľavami a uvoľňovaním jej zásob v Nemecku pred skončením maximálnej dĺžky skladovania. Ich rozpustenie žiada EÚ. Rakúsky chovateľ, ktorý má vo výkrme napríklad 100 ošípaných, vlani skončil rok so stratou 14.000 eur a tento rok bude v mínuse do 3000 eur.
Rupprechter žiada od komisára EÚ pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka Phila Hogana, aby navrhol balík pomoci pre mliečny sektor a chovateľov ošípaných v spoločenstve. Má sa to urobiť predovšetkým preto, lebo ruskú krízu nevyvolali roľníci. Minister žiada okrem iného o podporu exportu do tretích krajín formou masívnej propagačnej akcie.
Minister žiada tiež, aby sa rakúskym producentom mlieka odpustili pokuty za prekročenie pridelenej kvóty v agrárnom roku 2014/15 v celkovej sume 45 miliónov eur.
Koncom marca tohto roku došlo k zrušenie kvót mlieka v EÚ. Trh bol liberalizovaný a odvtedy môže každý podnikateľ v sektore dodávať na trh toľko mlieka, koľko ho dokáže vyrobiť.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down