30.04.2023 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rast cien potravín vo Francúzsku sa do septembra zmierni, tvrdí ministerka

Tempo rastu cien potravín vo Francúzsku, ktoré je veľkým problémom pre spotrebiteľov, by sa malo do septembra zmierniť.

Uviedla to v nedeľu Olivia Grégoirová, ministerka pre sociálnu, solidárnu a zodpovednú ekonomiku, pre rozhlasovú stanicu France Inter. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
        "Kým sa ľudia v septembri vrátia z dovolenky, zaznamenáme viditeľný pokles cien, ktoré vidíte na pultoch, aj cien potravín," povedala.
        Jej komentáre sa zhodujú s vyhlásením guvernéra francúzskej centrálnej banky a člena Európskej centrálnej banky Francoisa Villeroya de Galhau, ktorý začiatkom tohto mesiaca predpovedal, že rast cien potravín sa začne v druhej polovici tohto roka spomaľovať.
        Predbežné údaje zverejnené 28. apríla ukázali, že francúzska ekonomika, druhá najväčšia v eurozóne, v 1. štvrťroku vzrástla o 0,2 %, napriek štrajkom proti vládnemu návrhu zákona o dôchodkovej reforme, ale inflácia zostala stále vysoká.
        Miera inflácie vo Francúzsku sa v apríli zvýšila na 5,9 % z 5,7 % v marci. Harmonizovaná miera inflácie, ktorá sa v celej Európskej únii určuje na základe jednotnej metodiky, dosiahla v prípade Francúzska 6,9 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down