19.11.2021 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Register užívateľov pôdy pôjde na pripomienkovanie na prelome rokov

Register užívateľov pôdy by Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR mohlo dať do pripomienkového konania na prelome rokov. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) na 1. ročníku konferencie Právnickej fakulty Univerzity Komenského o pozemkovom práve s názvom Analýzy a trendy v pozemkových úpravách.

Dnešná legislatíva podľa neho len veľmi pomaly rieši pozemkové úpravy a rozdrobenosť vlastníctva pôdy. "Pre mňa je základný problém v samotnej právnej úprave, že nie je dostatočne ´smart´. To je ten dôvod, prečo nám úpravy nefungujú a zároveň to je dôvod, prečo sme nútení na MPRV pracovať na úplne novom inštitúte registra užívacích vzťahov k pôde, ktorý by sme chceli do medzirezortného pripomienkového konania pustiť na prelome tohto a budúceho roka," oznámil.
Register užívateľov pôdy bude podľa Vlčana ako keby nejaká vrstva nad listami vlastníctva, teda bude nad terajším stavom. "Má sprehľadniť, kto a ako užíva pôdu. Nás do toho tlačí aj Európska komisia, lebo máme problém s dokladovaním právneho vzťahu žiadateľov o priame platby," priblížil
Informoval zároveň, že doteraz boli vykonané komplexné pozemkové úpravy len v 421 katastroch. "Zostáva pozemkové úpravy vykonať ešte v 3103 katastroch na Slovensku, takže doteraz máme po pozemkových úpravách ani nie 12 % územia SR. O ich kvalite môže byť vedená v niektorých katastroch dosť kritická diskusia, pretože po pozemkových úpravách vzniklo dokonca viac parciel, ako bolo pred pozemkovými úpravami," dodal Vlčan.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down