28.04.2023 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Registrácie traktorov zostali v roku 2022 vysoké

Predaje traktorov ostávajú v Európe silné. Oproti roku 2021 však zaostávajú, a to najmä kvôli vyšším cenám a problémom v dodávateľskom reťazci. Vyplýva to z údajov od jednotlivých vnútroštátnych orgánov, ktoré v roku 2022 v Európe zaregistrovali celkovo takmer 215 000 traktorov. Z týchto registrácií bolo 59 300 traktorov s výkonom 37 kW (50 k) a nižším a 155 700 traktorov s výkonom 38 kW a vyšším.

Európska asociácia výrobcov poľnohospodárskych strojov CEMA sa domnieva, že 165 200 z týchto vozidiel sú poľnohospodárske traktory. Zvyšok tvoria rôzne vozidlá, ktoré sú v európskych kraajinách často klasifikované ako traktory. Patria medzi ne štvorkolky, side-by-side vozidlá, teleskopické manipulátory a niektoré ďalšie typy strojov.

Registrácie traktorov klesli v porovnaní s rokom 2021 (ktorý bol pre európske registrácie traktorov najlepším z uplynulých rokov) o 8,7 %. Na rozdiel od roku 2018 bol ročný úhrn za rok 2022 najvyšší od roku 2017, keď sa čísla zvýšili pred regulačnými zmenami zavedenými od začiatku roka 2018. Počet zaregistrovaných strojov v každom mesiaci roka bol nižší ako rok predtým. V každom mesiaci však boli registrácie blízko alebo nad priemerom za ročné obdobie v predchádzajúcich troch rokoch.

Pretrvávajú obavy z pokračujúceho oneskorenia výroby

Počet traktorov zaregistrovaných v Európe v roku 2022 by bol nepochybne ešte vyšší, keby nebolo pretrvávajúceho narušenia globálnych dodávateľských reťazcov. Tie sú spôsobené najmä dlhodobým vplyvom pandémie Covid-19, ktoré sa zhoršili po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022. Tieto prerušenia viedli k výpadkom v dodávkach surovín a komponentov výrobcom, ako aj ku zvýšeniu cien za rovnaký tovar.

Hoci sa vplyv oneskorení v priebehu roka postupne zmiernil, v kombinácii s pretrvávajúcim silným dopytom zo strany zákazníkov prerušenia znamenali, že dodacie lehoty pre traktory sa stali výrazne dlhšími, ako tomu bolo v minulosti. Začiatkom roku 2023 hrúbka knihy objednávok spoločností stále zodpovedá dĺžke výroby stroja dlhšej ako šesť mesiacov; pred pandémiou boli typickejšie dva až tri mesiace. Vo väčšine európskych krajín je úroveň zásob, ktorú majú predajcovia na sklade takisto nižšia, ako tomu bolo v minulosti.

Výrobcov traktorov nepriaznivo ovplyvnili aj vysoké ceny energií a palív počas roku 2022. To nevyhnutne viedlo k zvýšeniu cien poľnohospodárskych strojov, vrátane takmer všetkých značiek traktorov.

Dopytu pomohli prudko rastúce ceny poľnohospodárskych komodít

Napriek výzvam v rámci dodávateľských reťazcov zostáva dopyt po traktoroch a iných poľnohospodárskych strojoch v Európe silný. Pomohli tomu vysoké ceny poľnohospodárskych komodít. Hoci ceny klesli z vrcholov zaznamenaných na začiatku vojny na Ukrajine, väčšina poľnohospodárskych komodít zostáva drahšia ako v predchádzajúcich rokoch. Podľa globálneho indexu cien potravín, ktorý každý mesiac zverejňuje Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (UN FAO), dosiahli ceny na jar 2022 bezprecedentnú úroveň, najmä pokiaľ ide o rastlinné oleje a obilniny, ktorých hlavným producentom je Ukrajina. Silná úroda v iných krajinách však pomohla globálnemu potravinovému systému prispôsobiť sa a umožnila, aby sa ceny ustálili.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down