22.11.2015 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rekordná účasť a množstvo podnetov

Už po tridsiaty piaty krát zorganizovala Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) odborný seminár; a ukazuje sa, že o toto stretnutie je z roka na rok väčší záujem.

PODBANSKÉ. Spolu vyše 160 manažérov a ďaľších pracovníkov z liaharenských, chovateľských a spracovateľských podnikov, z firiem, produkujúcich konzumné slepačie vajcia, vrátene odborníkov, poskytujúcich hydinárom technológie, krmivá, veterinárnu starostlivosť či iné služby získalo na seminári množstvo podnetných informácií.

Vystúpenia a prednášky renomovaných odborníkov z viacerých krajín boli zamerané na aktuálne problémy hydinárstva a na jeho ďaľší rozvoj, na nové trendy v chove brojlerov a nosníc, na novinky vo výžive zvierat, v ich ustajnení či v riešení zdravotných problémov hydiny.

Hlavným motívom celého seminára bola aktuálna požiadavka týchto dní - zabezpečiť vyššiu úroveň domácej produkcie pri dosahovaní parametrov vysokej kvality a zdravotnej bezpečnosti potravín.

Najskôr MVDr. Ivo Pekár zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy informoval o výsledkoch úradných kontrol hydiny, hydinového mäsa a konzumných slepačích vajec. Uviedol, že na trhu sa stále objavujú falšované potraviny, keď obsah nezodpovedá tomu, čo je uvedené na etikete.

Aj cielené kontroly, zamerané na vajcia, odkryli niektoré nedostatky; najmä to, že výrobca na obale síce deklaruje, že ide o slovenskú produkciu, avšak vo vnútri sú vajcia zo zahraničia, najčastejšie z Poľska. Na toto by si mal dávať zákazník, ak chce kupovať konzumné vajcia z domácich chovov, pozor. A mal by sledovať údaje zobrazené priamo na vajíčku.

Zaujala aj prednáška holandského odborníka Marcela Janssena, ktorý nemálo pozornosti venoval nočnej more každého hydinára - vtáčej chrípke, s ktorou na holandských hydinárskych farmách bojovali práve pred rokom. Marcel Janssen zdôraznil, že na pozore sa musia mať predovšetkým farmy v blízkosti vodných plôch, kde sa vyskytujú vodní vtáci, ktorí sú potenciálnymi nositeľmi tejto nebezpečnej infekcie.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down