08.10.2014 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezort pôdohospodárstva podporuje ekoprodukciu iba verbálne

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek v utorok 7. októbra spolu s rezortnými kolegami z V4 a z Bulharska, Rumunska i Slovinska podpísali deklaráciu o ekologickom poľnohospodárstve. Podľa podpredsedu SNS Vladimíra Chovana ministerstvo deklaruje podporu ekoprodukcie, realita je však iná.

"Pán minister Jahnátek na jednej strane deklaruje záujem o nárast produkcie ekologického poľnohospodárstva, na druhej strane administratíva znížila rozpočet ekologického poľnohospodárstva do roku 2020 o 20 %. Preto príde skôr ku stagnácii a poklesu ako k nárastu produkcie,“ povedal Chovan.
Minister Jahnátek podľa neho argumentuje, že niektorí poberatelia peňazí majú nízku produkciu. "Podmieňovať vyplácanie finančných prostriedkov z rozpočtu Európskej únie nárastom produkcie je v rozpore s nariadeniami Európskej únie," uviedol Chovan. Minister podľa neho nemôže poskytnúť menej peňazí a zároveň zvýšiť produkciu. "Lebo tie peniaze sú určené, aj podľa jeho slov, na doplnenie tržieb z dôvodu nižšej produkcie," zdôraznil Chovan.
Spoločnú deklaráciu k ekologickému poľnohospodárstvu podpísali 7. októbra v Beladiciach v okrese Zlaté Moravce zástupcovia rezortov poľnohospodárstva siedmich členských krajín Európskej únie (EÚ).
„Sektor ekologického poľnohospodárstva sa veľmi dynamicky rozvíja, dokonca aj v čase ruských sankcií. Medziročný nárast predstavuje 9 %, preto je ekologické poľnohospodárstvo považované za jeden z hlavných smerov, ktorým by sa mala poľnohospodárska výroba v budúcnosti uberať,“ konštatoval pri tejto príležitosti minister pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR Ľubomír Jahnátek.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down