08.02.2022 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezort životného prostredia vznik organizácie o agrolesníctve víta

Vznik agrolesníckej asociácie na Slovensku svedčí o tom, že poľnohospodári si uvedomujú svoju zodpovednosť za ekologické hospodárenie v krajine. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR to uvádza v stanovisku, ktoré v pre TASR poskytol odbor komunikácie ministerstva.

„Táto iniciatíva je dôkazom aj toho, že poľnohospodári už nečakajú na ochranárov, aby zachránili naše prostredie, ale sú ochotní priložiť ruku k dielu a uplatňovať také postupy, ktoré pomáhajú plniť ciele v oblasti životného prostredia a klímy,“ pripomína s tým, že je otvorené spolupráci, ak zo strany agrolesníkov bude záujem.
      Ako rezort poznamenal, jeho vedenie sleduje každú iniciatívu a činnosť zoskupení, najmä ak stredobodom ich pozornosti sú adaptačné opatrenia. „Agrolesnícke systémy také nesporne sú. Kombinácia poľnohospodárskej výroby s pestovaním drevín zohráva dôležitú protipovodňovú a krajinno-ekologickú funkciu a podieľa sa aj na zvyšovaní ekologickej stability a tiež biodiverzity,“ podotklo.
      Na Slovensku vznikla prvá organizácia, ktorá združuje záujemcov o agrolesníctvo. O Slovenskej agrolesníckej asociácii (SAA) informoval predseda SAA Dávid Hančinský. „Spolupracovať by sme chceli s miestnymi samosprávami a byť partnermi pre ministerstvá,“ povedal. Hlavným cieľom SAA je tiež propagácia a podpora zakladania agrolesníckych systémov na Slovensku v spolupráci s farmármi, vedeckými a akademickými inštitúciami.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down