Rodina oráčov sa nám opäť rozrástla

Po vlaňajšej premiére súťaže v orbe malotraktormi domácej a továrenskej výroby, ktorá sa uskutočnila v Nových Sadoch, sa v tomto roku rozhodli podobnú súťaž zorganizovať aj v obci Maňa. Táto obec je známa okrem iného aj tým, že už v roku 1997 sa v nej organizovali 2. majstrovstvá Slovenskej republiky v orbe.

V obci je viacero „traktorových nadšencov“ sústredených okolo Juraja Sulana, ktorí už v predchádzajúcich dvoch rokoch zorganizovali podujatie s názvom TRAKTORMÁNIA, v rámci ktorého sa uskutočňovali rôzne súťaže v jazde zručnosti na malotraktoroch domácej výroby, traktoroch – veteránoch a štvorkolkách.

V tomto roku sa organizátori rozhodli spestriť podujatie aj o súťaž pod názvom „Majstrovstvá Požitavia v orbe“.  V rámci príprav na túto súťaž boli spracované a na stránke Obecného úradu v Mani zverejnené „Pravidlá súťaže…“ a tlačivá pre prihlasovanie sa súťažiacich oráčom. Niektorí z oráčov reagovali na zverejnené prihlášky okamžite, niektorí sa rozhodovali až na poslednú chvíľu, výsledkom však bolo to, že 19. augusta 2017 na súťažné pozemky pripravené v predchádzajúcich dňoch organizátormi súťaže nastúpilo celkom 19 oráčov! Nakoľko technické vybavenie súťažiach oráčov sa líšilo (boli prihlásené jedno-, dvoj-, troj- aj štvorradličné pluhy) museli byť pre nich pripravené súťažné pozemky s rôznymi rozmermi. Dĺžka pozemkov bola jednotne 50 m a pri šírke pozemku sa rátalo s 8-mimi metrami na jedno orbové teleso pluhu.

Viac v RN č. 35

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská spoločnosť pre orbu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *