21.11.2013 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2014 - rok rodinných fariem

Rok 2014 bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov za rok rodinných fariem. Iniciátorom osláv bolo Svetové vidiecke fórum, ktorého kampaň zahájenú v roku 2008 na vyhlásenie medzinárodného roka podporilo viac ako 360 organizácií zo 60 krajín.

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO)  zodpovedá za zabezpečenie  implementácie Medzinárodného roku rodinných fariem - 2014 v spolupráci s národnými vládami,  organizáciami OSN, organizáciami farmárov a relevantnými mimovládnymi organizáciami.

Slovensko sa od decembra 2012 podieľa na činnosti Medzinárodného riadiaceho výboru, za týmto účelom zriadeným na FAO. Hlavný dôraz je kladený na aktivity na národnej úrovni s cieľom spojiť všetky programy a úsilie v oblasti rodinných fariem pod jednu strechu. Z tohto dôvodu bol aj na Slovensku vytvorený Národný výbor osláv. V súčasnosti má výbor 40 členov a je otvorený každému záujemcovi o rozvoj rodinných fariem na Slovensku.

Slávnostné zahájenie Medzinárodného roku rodinných fariem sa uskutoční 22. 11. 2013 v sídle OSN v New Yorku, ako aj na národnej úrovni v mnohých krajinách sveta. Slovensko sa symbolicky pripája k tejto globálnej aktivite a v podpore rozvoja rodinných fariem vidí príležitosť aj pre udržateľný rozvoj slovenského vidieka a zvyšovanie potravinovej sebestačnosti Slovenska. Oslavy predstavujú príležitosť na zvýšenie povedomia a informovanosti o rodinných farmách. Majú podporiť výmenu názorov, informácií, najnovších poznatkov a skúseností s cieľom vyzdvihnúť úlohu rodiny v oblasti rozvoja poľnohospodárstva a vidieka.

Rodinné farmy sú kľúčové pre dosiahnutie potravinovej bezpečnosti, zachovávanie tradičných jedál a potravín a sú nástrojom revitalizácie lokálnych ekonomík. Kľúčovým prínosom osláv je: zlepšiť verejné politiky v prospech rodinných fariem; podporiť dialóg medzi vládami, tvorcami politík, organizáciami farmárov a rôznymi zainteresovanými; mobilizovať podporu a zdroje.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

  1. Z tohto článku som musela vypracovať projekt. Dostala som dvojku za nedostatočné vysvetlenie inicialových skratiek. 🙁

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down