16.01.2018 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rok 2018 bude pre potravinárov a poľnohospodárov ešte náročnejší

Nový rok prináša množstvo úloh a výziev aj pre zväzy a združenia, ktoré sú členmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Rok 2018 sľubuje pre slovenských potravinárov a poľnohospodárov ešte náročnejšie podmienky. Jednotnou výzvou aj naďalej ostáva zlepšiť financovanie odvetvia. Schválená výška štátnej pomoci na rok 2018 vo výške 1 milión eur je totiž nepostačujúca. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Podľa riaditeľky Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Margity Štefánikovej je najväčšou výzvou pre zväz presvedčiť predstaviteľov štátu, že súčasné rozdiely v úrovni podpory medzi jednotlivými štátmi vážne oslabujú konkurencieschopnosť a môžu viesť k likvidácii chovu dojníc na Slovensku. To by mohlo mať vážne dôsledky z hľadiska zachovania pôdnej úrodnosti, udržania krajiny a zamestnanosti na Slovensku.
"Veríme, že štát prehodnotí opodstatnenosť našich požiadaviek a nájdu sa zdroje na financovanie systémových opatrení na rozvoj sektoru mlieka, napríklad vo forme podpory cez tzv. zelenú naftu nielen v roku 2018, ale s podporou mlieka sa bude trvalo počítať v štátnom rozpočte aj v nasledovných rokoch," zdôraznila Štefániková.
Slovenský mliekarenský zväz (SMZ) chce v tomto roku ešte viac pracovať na propagácii mlieka a mliečnych výrobkov medzi spotrebiteľmi. V školách chcú spracovatelia mlieka vysvetľovať zdraviu prospešné vlastnosti mlieka a mliečnych výrobkov. "S projektom Adoptuj kravičku sa chceme priblížiť k tým najmenším. Budeme sa snažiť pre nich pripraviť pekné zážitky pri otvorených dňoch na mliečnych farmách," spresnil Stanislav Voskár, prezident zväzu.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down