22.08.2014 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rokovania o otvorení amerického trhu poľským potravinám sa vyvíjajú sľubne

Rokovania medzi Poľskom a americkým úradom Animal and Plant Health Inspection Service (APHIS), ktorý má na starosti bezpečnosť potravín, o otvorení amerického trhu pre dovoz ovocia z Poľska, sa vyvíjajú sľubne. Uviedol to v rozhovore pre agentúru PAP poľský veľvyslanec v USA Ryszard Schnepf.

Poľsko po vyhlásení ruského embarga na dovoz potravín z Európskej únie (EÚ) hľadá nové trhy pre svoje ovocie. Susedná krajina patrí totiž medzi najväčších svetových vývozcov jabĺk.
Veľvyslanec Schnepf označil priebeh rokovaní za sľubný a dodal, že poľskí exportéri ovocia majú reálnu šancu získať prístup na americký trh. Americká strana podľa neho chápe situáciu poľských producentov, ktorých zasiahlo ruské embargo.
"Poľsko formálne požiadalo o povolenie na vstup na americký trh a predložilo zoznam chorôb, ktoré sa vyskytli v jeho ovocných sadoch," spresnil Schnepf a dodal, že americký úrad APHIS tento zoznam podrobne preskúma.
Poľské veľvyslanectvo v USA v rámci propagácie poľských potravín v USA usporiada začiatkom budúceho roka spolu s americko-poľskou obchodnou komorou výstavu poľnohospodárskych produktov v Miami na Floride.
Rusko koncom júla zakázalo dovoz ovocia a zeleniny z Poľska a neskôr tieto reštrikcie rozšírilo aj na celú EÚ. Je to odvetné opatrenie za sankcie Západu proti Moskve pre jej prístup ku kríze na Ukrajine.
Poľsko musí teraz hľadať nové exportné trhy pre svoje potraviny. Po vyhlásení ruského embarga by chcelo presmerovať svoj export na sever Afriky a do Ázie, a snaží sa preniknúť aj na trh do USA.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down