17.11.2022 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roundhouse: Kruhová maštaľ budúcnosti

Dvaja chovatelia býkov informujú o svojich skúsenostiach s kruhovou maštaľou. Prečo sa pre takýto spôsob ustajnenia rozhodli, ako stajňa vyzerá, koľko stála a aké úspechy s takýmto formátom stajne dosiahli?

Chovateľ býkov Dirk Freese z okolia mesta Oldenburg v nemeckom Dolnom Sasku postavil kruhovú farmu a o správnosti svojho rozhodnutia je pevne presvedčený. Ako 31-ročný hospodár vybudoval rozsiahly chov s 85 dojnicami na robotoch, mliečnej stanici mlieka a prvý kruhový Roundhouse v severnom Nemecku s miestami pre 150 býkov.
Kruhová maštaľ má priemer 30 m. Na slame rozdelenej do 8 kotercov, je v každom oddelení umiestnených 15 zvierat. V strede sa nachádzajú selekčná vráta, záchytné miesto a váha pre dobytok. Podstiela dvakrát týždenne. Stroj na podstielku fúka slamu do jednotlivých kotercov cez kŕmne mreže.
Bezpečnosť pri práci je najvyššou devízou. Čistenie stajne od hnoja robí každé dva mesiace bez veľkej námahy. K tomuto účelu býky z jedného koterca vyženie do vnútorných priestorov Roundhousu a prázdny koterec zbaví hnoja. Pri kydaní, ako aj pri prácach s vyháňaním nemusí byť s býkmi počas celého procesu prítomná žiadna osoba. Bezpečnosť práce je jedným z hlavých dôvodov, prečo sa Dirk Freese pre túto formu stajne rozhodol. A tiež z dôvodu, že väčšinu prác na farme vykonáva hlavne sám.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 47.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down