10.02.2022 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozpočet strategického plánu agropolitiky má byť takmer 4,3 mld. eur

Rozpočet strategického plánu agropolitiky má byť 4,262 miliardy eur verejných zdrojov na päť rokov (v prípade rozvoja vidieka na sedem rokov), z toho 3,396 miliardy eur predstavuje príspevok EÚ a 865 miliónov eur príspevok slovenského štátneho rozpočtu. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v návrhu Strategického plánu SR Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na roky 2023 až 2027, ktorý predložilo na rokovanie vlády. Kabinet dokument vo štvrtok schválil s pripomienkami.

Strategický plán je Slovensko povinné vypracovať, aby mohlo čerpať podporu z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV). Ide o základný programový dokument Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na podporu udržateľného rozvoja poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného hospodárstva a vidieka.
      Plán je dokumentom národného charakteru, na základe ktorého bude poskytovaná pomoc z EPZF a EPFRV v programovacom období 2023 až 2027 prostredníctvom súboru intervencií vo forme priamych platieb, prechodných vnútroštátnych platieb, sektorových intervencií a intervencií na rozvoj vidieka zoskupených v rámci deviatich špecifických cieľov a jedného prierezového cieľa.
      Východiskom pre vypracovanie strategického plánu bol podľa MPRV dotazníkový prieskum, ktorého cieľom bolo identifikovať potreby a preferencie verejnosti o nastavení budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky. Dotazníkového prieskumu sa zúčastnilo 685 respondentov, z toho 56 % predstavovali poľnohospodári.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down