28.07.2020 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roztoče a iní škodcovia na cukrovej repe

Tento rok sú porasty repy krásne, zdravé. Treba však byť pripravený na všetko a porasty kontrolovať nielen na choroby ale aj škodcov. Aj pre tento rok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vydalo výnimku pri mimoriadnych situáciách na použitie prípravku s účinnou látkou fenpyroximate na ochranu cukrovej repy proti roztočom v termíne od 15. júna do 13. októbra 2020.

Signalizačná správa

Fenpyroximate, účinná látka prípravku, pôsobí výhradne ako kontaktný jed, nevykazuje žiadny translaminárny, systémový ani fumigačný účinok. Pôsobí na všetky vývojové štádiá roztočov. Vyznačuje sa dlhou reziduálnou účinnosťou, ktorá je viac ako 30 dní.

Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae)

Je druh, ktorý sa najviac vyskytuje v strednej Európe a škodí aj na cukrovej repe. Dospelá samička má vajcovitý tvar tela, žlto zelenej farby s dvomi tmavými škvrnami na bokoch v prednej časti tela. Telo je dlhé 0,4 - 0,5 milimetra. Prezimujúca samička je oranžovo-červenej farby. Samček je o niečo menší a štíhlejší ako samička. Vajíčko je okrúhle žlto červenej farby s priemerom 0,12-0,14 milimetra. Larvy sú bezfarebné alebo bledozelené, majú tri páry nôh a merajú 0,2 milimetra. Klásť vajíčka začínajú po určitom období prijímania potravy, keď aj začínajú meniť zimnú farbu (oranžovo-červenú) na tmavo zelenú. Vajíčka kladú pri teplote 19 až 27°C. Vyliahnuté larvy zostávajú na rastline alebo migrujú na iné rastliny a živia sa vyciciavaním štiav na listoch. Listy napadnutých rastlín chmeľu, jablone, repy, sóji a v suchých rokoch aj fazule menia farbu na červeno medenú. Následkom vyciciavania štiav z listov sa menia fyziologické procesy, transpirácia sa zvyšuje, vodný režim rastliny je narušený a znižuje sa množstvo chlorofylu, karoténu a xantofylu, čo vplýva na zníženie fotosyntézy. Dĺžka vývoja roztoča chmeľového závisí od teploty, vlhkosti a ďalších faktorov. Optimálna teplota je okolo 25°C, optimálna relatívna vlhkosť vzduchu 60 až 70 percent, ak je relatívna vlhkosť vzduchu 100 percent - po krátkom čase roztočce hynú. Vývoj jednej generácie pri teplote 20°C trvá dva týždne a pri vyšších teplotách iba šesť dní, ak sú teploty nižšie ako 12°C - vývoj môže trvať až dva mesiace. V priebehu roka sa na otvorenom poli vyvinie 6 až 8 generácií, v skleníkoch aj oveľa viac. Na dynamiku populácie škodcu má veľký vplyv teplota, ale aj vietor a dažde. Silný vietor a silné lejaky mu nevyhovujú. Na menej významné použitie je v repe cukrovej povolený proti roztočovi chmeľovému prípravok s účinnou látkou tau-fluvalinate, ktorá patrí do skupiny pyrethroidov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down