12.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozumne na investície do techniky

Obdobie diskusií o nastavení spôsobu implementácie jednotlivých opatrení a objemu finančných prostriedkov na ne vyčlenených v pripravovanom Programe rozvoja vidieka na roky 2014-2020 sa blíži ku koncu. To, aká bude jeho finálna podoba, ovplyvní vývoj slovenského poľnohospodárstva na nasledujúcich sedem rokov.

V súčasnosti sa finalizuje 4. verzia nového Programu rozvoja vidieka, ktorej pripomienkovanie by malo byť ukončené do 31.marca. Program bude predložený Vláde SR, kde by mal byť schválený do 30. júna  a následne Európskej komisii, ktorá má na posúdenie a schválenie čas 6 mesiacov. Implementácia nového PRV teda môže začať najskôr od začiatku roka 2015.

Keďže objem finančných prostriedkov pre Slovensko v druhom pilieri je na nové programovacie obdobie nižší a Slovensko zároveň využilo možnosť presunu vyššieho percenta z druhého do prvého piliera na priame platby (viac ako 18 percent), bude peňazí na projektové opatrenia oveľa menej ako v predchádzajúcom programovacom období. Jedným z projektových opatrení, ktoré bolo pre prvovýrobcov najzaujímavejšie, bolo Opatrenie 1.1. Modernizácia fariem. Na nákupy poľnohospodárskej techniky s 50-percentným spolufinancovaním z európskych a národných zdrojov bolo použitých viac ako 400 miliónov EUR. V novom programe sa by mal byť k dispozícii na  investície do hmotného majetku na farmách približne polovičný objem finančných prostriedkov – okolo 200 miliónov. Keď sa obzrieme za uplynulým programovacím obdobím, vidíme, že v rámci opatrenia 1.1. bolo možné podporiť nákup viacerých  druhov poľnohospodárskej techniky. Dnes sa dá skonštatovať, že väčšina  nákupov bola zameraná na traktory a kombajny.  Skúsenosti z minulého programovacieho obdobia však nie sú najlepšie tak na strane poľnohospodárov, ako aj predajcov techniky.

Viac sa dočítate v 11. čísle Roľníckych nopvín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down